W kalendarzu wiele jest ważnych dni, dat i świąt, wśród nich jeden w roku poświęcony kobietom – dla nich i o nich. Dlaczego? Może dlatego, że dzieje świata to w dużej mierze historie kobiet, tych zwykłych i niezwykłych, koronowanych, dokonujących bohaterskich czynów, wielkich odkryć, niosących kaganek oświaty, walczących o prawo do godnego życia i tych, które nie wybrały zawodowej kariery i w zaciszu własnego domu wypełniały swoje obowiązki poświęcając się rodzinie.

8 marca od ponad wieku jest dniem będącym hołdem dla wszystkich kobiet - od tych, które w czasach plemiennych zbierały zioła, by przygotowywać z nich leki, przez te, które przez lata zajmowały się domem, dziećmi, często nie mogąc realizować swoich marzeń i pragnień, te, które jako pierwsze sięgały po tytuły naukowe, piastowały pierwsze urzędy i dokonywały przełomowych odkryć, po kobiety współczesne – wyzwolone i wolne.

Wdzięczność odblokowuje pełnię życia. Zmienia to, co mamy w wystarczające, a nawet więcej. Przekształca opór w akceptację, chaos w porządek, zmieszanie w jasność. Może zmienić posiłek w ucztę, budynek w dom, nieznajomego w przyjaciela. Wdzięczność nadaje sens naszej przeszłości, przynosi pokój na dziś i tworzy wizję na jutro.

Gminny Dzień kobiet w Turobinie to hołd dla wszystkich kobiet, zwykłych i niezwykłych, za to, czego już dokonały i za to, czego jeszcze mogą dokonać.

Wójt Gminy Andrzej Kozina ciepło powitał przybyłych gości, po czym złożył moc serdecznych życzeń wszystkim Paniom obecnym na Sali ale też z prośbą o przekazanie ich wszystkim tym, które nie mogły wziąć udziału w uroczystości. Wszyscy, zgodnym chórem przy akompaniamencie Kapeli Turobińskiej zaśpiewaliśmy zwyczajowe Sto lat .

Swoja obecnością zaszczycił nas wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który podobnie jak Gospodarz uroczystości zwrócił się do Pań z pięknymi, serdecznymi życzeniami, przede wszystkim zdrowia, spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

W gminie Turobin od lat przepiękne życzenia dla wszystkich Pań są składane w formie artystycznego bukietu . Występ Kapeli Turobińskiej prowadzonej przez Edytę Prokopiuk to swoista podróż po historii muzyki. Pierwszym utworem wykonanym przez Kapelę było Libertango Astora Piazzolli, następnie zabrzmiały piękne dźwięki Walca nr 2 Dmitrija Shostakowicha oraz współczesny utwór W małej kawiarni. Na zakończenie prezentacji kapela zaśpiewała doskonale znaną wszystkim piosenkę A ja nie chcę czekolady, która tak naprawdę choć bardzo prosta w swej wymowie wyraża nasza tęsknotę za bliskością drugiego człowieka, bez względu na czas, bo przecież każdy z nas, i ten co ma kilka czy kilkanaście lat i ten co ma ich znacznie więcej, chce, by „miłość dał mu ktoś”.

Muzyczne życzenia dla Pań złożył turobiński przedszkolak Franio Harasim, który zaśpiewał piosenkę „Zostań moja przyjaciółką”. I jak wyżej, wszyscy chcemy być kochani ale też wszyscy pragniemy mieć przyjaciół. I właśnie dobrego, życzliwego przyjaciela życzył kobietom nasz przedszkolak.

Nieco inną formę życzeń zaprezentowali Turobiniacy – amatorski zespół teatralny z Gminnej Biblioteki Publicznej. Turobiniacy piosenką zachęcali do czerpania z życia „pełnymi garściami”, tak by kiedyś w przyszłości, nie żałować, że czegoś się nie zrobiło, nie zobaczyło, nie zawalczyło o coś dla siebie. Zespół na wesoło zaprezentował dwie scenki kabaretowe Biodro plus i Jestem tego warta. W myśl oświeceniowej maksymy, że „śmiech niekiedy może być nauką” aAktorzy, niczym profesjonalni kabareciarze pokazali w krzywym zwierciadle nasze współczesne bolączki.

Muzyczne życzenia złożyli Paniom adepci szkoły muzycznej Maestro. Najpierw zaprezentowała się grupa gitarowa w wiązance Wiosenny blues. Piękna pogodę na świąteczny dzień przywołała Karolina Woźnica słowami piosenki Anny Jantar Tyle słońca w całym mieście, a po chwili Natalka Gwiazdowska zrobiła prawdziwe show w barwnej opowieści, co to znaczy Być kobieta. Następnie Amelka Biziorek, która również sięgnęła do repertuaru jednej z najbardziej znanych polskich piosenkarek – Anny Jantar – przepięknie wykonała utwór Baju baj. A na koniec, jako ze w grupie siła muzyczne trio: Karolina, Natalia i Amelka zaśpiewało Ech mała nie szalej, i co trzeba dziewczynom przyznać trudno było się powstrzymać, bo „nogi same rwały się do tańca”.

Po szkole muzycznej z wiązanką muzycznych życzeń wystąpiły Iskierki z Zespołu Szkół w Turobinie. Chórek przygotował się pod czujnym okiem i uchem nauczyciela turobińskiej szkoły Andrzeja Snopka. Iskierkowe trio: Roksana Kurdziel, Ola Gąsławska i Ola Ogorzałek. Dziewczynki zaśpiewały Piosenkę na cztery kopyta i wiatr, po czym Ola Gąsławska przy wsparciu koleżanek zaprezentowała utwór Zaczarowany fortepian.

Zwieńczeniem koncertu był występ zespołu muzycznego Die Cantare z Zespołu Szkół w Turobinie, którego prowadzącym jest również Andrzej Snopek. Zespół na ludową nutę zaśpiewał A cyje to kunie. Kolejny utwór to Z góry jedź a na zakończenie, po cygańsku zaśpiewały Tamburyn.

Dodatkową atrakcją była wystawa rękodzieła przygotowana przez pensjonariuszy Dziennego Domu Seniora w Tarnawie Dużej.

Uroczystość Dnia Kobiet w Turobinie to nie tylko muzyczna wiązanka życzeń ale też piękne kwiaty wręczone wszystkim obecnym Paniom przez władze gminy i ministra Marcina Romanowskiego. Nie mogło również zabraknąć świątecznego tortu i innych słodkości.

Organizatorzy w równej mierze zadbali o duchową ucztę jak i poczęstunek dla przybyłych gości, którzy mogli spróbować pysznego bigosu przygotowanego przez Panie ze szkolnej stołówki, za co gorąco im dziękujemy.

Równie serdeczne podziękowania Organizatorzy – Wójt Gminy Turobin, Gminna Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół kierują do pracowników Urzędu Gminy, biblioteki i szkoły, którzy pomogli w przygotowaniu i przebiegu uroczystości.