W związku z powtarzającymi się niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi związanymi z przejściem gwałtownych frontów burzowych istotnym narzędziem w kwestii powiadamiania miejscowej ludności o zagrożeniach jest aplikacja Regionalnego Systemu Ostrzegania.

Dzięki RSO każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy ( smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych. W RSO umieszczane są różnego rodzaju komunikaty, w tym ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne i mapka prezentująca stan wód na najistotniejszych wodowskazach polskich rzek. W systemie generowane są też inne ostrzeżenia odwołujące się do miejscowych zagrożeń np. wypadków drogowych. Po wprowadzeniu do systemu RSO wszystkie komunikaty publikowane są w telegazecie, serwisach Platformy Hybrydowej, aplikacji mobilnej, zintegrowanych serwisach urzędów wojewódzkich. Komunikaty o nadzwyczajnym stopniu ważności są dodatkowo wysyłane jako wiadomość SMS oraz emitowane w napisach DVB programów regionalnych.

Ponadto, w RSO dostępne są poradniki dotyczące postępowania w sytuacjach kryzysowych m.in. tego jak udzielać pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej na poszczególne platformy( Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „ RSO” oraz „ Regionalny System Ostrzegania”

Aplikację można pobrać pod następującymi linkami:

RSO w Google Play : https://play.google.com/store/apps/details?id=mswia.rso

RSO w App Store: https://apps.apple.com/pl/app/regionalny-system-ostrzegania/id1326612339

RSO w Windows: https://www.microsoft.com/pl-pl/p/rso-regionalny-system-ostrzegania/9nq6drcfbctn?activetab=pivot:overviewtab

Film instruktażowy „ Jak korzystać z nowej wersji aplikacji RSO”

https://www.youtube.com/watch?v=qApTueAadg0