19 września 2021 r.  przed południem rozpoczął się w Turobinie V Festiwal Piosenki Patriotycznej. Wyjątkowo w tym roku zbiegł się on z Festynem w ramach Narodowego Programu Szczepień pod hasłem „Szczepimy się z KGW”, do którego włączyło się Koło Gospodyń Wiejskich „Pod Olchą” z Olszanki. Uczestnicy zarówno Festiwalu, jak i festynu oraz inne osoby, mogli skorzystać z możliwości przyjęcia szczepionki przeciw Covid 19.

Po powitaniu festiwalowych gości przez wójta gminy Turobin Andrzeja Kozinę i księdza dziekana parafii p.w. św. Dominika w Turobinie Krzysztofa Adamowskiego, tradycyjnie w atmosferę Festiwalu wprowadziła Nas Kapela Turobińska, założona i prowadzona przez Edytę Prokopiuk. Swoistym novum był również pozakonkursowy występ zespołu z Dziennego Domu Senior +, który zaprezentował jeden z najbardziej rozpoznawalnych tańców polskich – poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”, częściej określanego mianem Poloneza Ogińskiego. Zespół powitał też gości zgromadzonych w Muszli Sportowo – Koncertowej piosenką pt. „Polskie kwiaty”, która kojarzy się przede wszystkim z postacią św. Jana Pawła II, gdyż właśnie nią bardzo często był witany przez polskich pielgrzymów, zarówno w kraju, jak i w Watykanie.

Mimo niesprzyjającej pogody, padającego deszczu i niskiej temperatury uczestnicy Festiwalu dzielnie walczyli z niedogodnościami. W tej walce wspierała ich publiczność oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycił Nas Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski.

W tym roku gościliśmy zarówno solistów, jak i duety, zespoły i chóry z często odległych miejscowości, z Dołhobyczowa, Biłgoraja, Janowa Lubelskiego, Frampola, Radecznicy i gminy Turobin. Powołano Jury, które miało dokonać oceny w dwóch kategoriach: solistów oraz duetów, zespołów i chórów. Przewodniczącym Jury został wybrany ksiądz Mirosław Barański. Dzielnie wspierały go członkinie Komisji, tj. Panie Zofia Łukasik i Edyta Prokopiuk i gość specjalny – doradca społeczny ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Pani Monika Grajewska.

Część konkursową w kategorii soliści rozpoczęła swoim występem Nikola Snopek ze Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowica w Czernięcinie, która przeniosła widzów w czasie do sierpnia 1914 r. i w rytm piosenki pomaszerowaliśmy z I Kompanią Kadrową, śpiewając „Raduje się serce, raduje się dusza”. Następnie zaprezentowali się przed turobińską publicznością uczniowie Mobilnej Szkoły Muzycznej w Janowie Lubelskim. Była to silna 5 – osobowa reprezentacja. Jako pierwszy na scenie pojawił się  Gennaro Jan Dalessio, który zaśpiewał i zagrał doskonale znaną, w zasadzie sztandarową pieśń Piłsudczyków z 1918 r. To oczywiście  „Piechota”, Bolesława Lubicza – Zahorskiego do muzyki Leona Łuskino. Po nim na scenie pojawiła się Maja Dziewa z piosenką Lecha Makowieckiego zatytułowaną „Honor i gniew”. Wzruszona publiczność wsłuchiwała się w nostalgiczna opowieść o tym, że  „… za linią wzgórz” czeka na żołnierzy  wymarzony dom i złotem szumią łany zbóż. Z kolei Aneta Luks dokonała przepięknej interpretacji piosenki o kaźni polskich żołnierzy w Katyniu. W jej wykonaniu usłyszeliśmy „Ciszę. Modlitwę katyńską”. Najmłodsza uczestniczka Festiwalu Lena Winiarska równie pięknie, jak jej starsza koleżanka z Mobilnej Szkoły Muzycznej w Janowie Lubelskim zaśpiewała piosenkę autorstwa Elżbiety Buczyńskiej pt. „Myślimy o Polsce”, dowodząc tym samym, że polskie dzieci są wychowywane w duchu patriotyzmu i miłości Ojczyzny. Natomiast Łucja Winiarska zaśpiewała mało znaną choć niezwykle wzruszającą piosenkę Doroty Zygadło pt. „W Listopadzie”.

Gorącymi oklaskami uhonorowano artystów z Janowa Lubelskiego i równie gorącymi brawami powitano Kornelię Szymańska z Zespołu Szkół w Turobinie, której akompaniował Pan Andrzej Snopek. Kornelia zaprezentowała przepiękny utwór Katarzyny Godzisz zatytułowany „Polska”.

Po Kornelii reprezentującej Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki wystąpiła Karolina Woźnica, również uczennica Zespołu Szkół w Turobinie ale reprezentująca Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego. W jej wykonaniu usłyszeliśmy mało znany utwór autorstwa księdza Stefana Ceberka pt. „Ojczyzno ma”.

Nie mogło zabraknąć solisty z Dziennego Domu Senior + w Tarnawie Dużej. Pan Jan Kolano przypomniał starą, ludową piosenkę „Na polu stoi krzyż”.

Przed festiwalową publicznością zaprezentowała się Karolina Brzozowska, która pieśnią „Marsz Sybiraków” opowiedziała  historię i męczeństwo Polaków przymusowo zesłanych na Syberię. Warto podkreślić, że autorem tekstu jest Sybirak Marian Jonkajtys.

Kolejną solistką była Amelia Biziorek uczennica turobińskiego liceum, która zaśpiewała piosenkę Andrzeja Kołakowskiego zatytułowaną „Przysięga”. Zaśpiewa o przysiędze na dwa kolory Na czystą biel i na gorącą czerwień krwi ale też Na wolność żywych i na wieczną chwałę zmarłych.

Kategorię solistów zamknęła prezentacja Zosi Bielak ze szkoły podstawowej z Gródek. Radośnie o wojnie mogli śpiewać tylko młodzi. Zosia wspaniale zinterpretowała piosenkę „Pałacyk Michla”, będącą wojennym hymnem harcerskiego Batalionu Parasol. Utwór powstał w czasie najkrwawszego z powstań – powstania warszawskiego – 4 sierpnia 1944 r. Jego autorem jest Józef „Ziutek” Szczepański.

Na uczestników Festiwalu oraz na publiczność czekała niespodzianka. Festiwal święcił swój mały jubileusz. Nie mogło zatem zabraknąć urodzinowego tortu z okazji 5 – lecia Festiwalu. Kolejna niespodzianka była prezentacja a właściwie lekcja udzielania pierwszej pomocy, zaprezentowane przez Panią Edyta Służyńską ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Biłgoraju, która przybyła do nas wraz z adeptkami zawodu pielęgniarskiego. Po lekcji ratownictwa i pysznym urodzinowym torcie przystąpiliśmy do drugiego etapu Festiwalu, czyli zmagań duetów, zespołów i chórów.

Jako pierwsi wystąpili Seniorzy z Dziennego Domu Senior + w Tarnawie Dużej. W ich wykonaniu usłyszeliśmy skoczną, wesołą piosenkę, królującą przed laty na festiwalu piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu, pt. Myśmy są wojsko”, znaną też, jako „Witaj Zosieńko”. Seniorzy zawładnęli festiwalową sceną, gdyż od razu po zespole wystąpili w duecie Panowie Czesław Gałka i Stanisław Kowalik, który dodatkowo zagrał również na harmonijce ustnej.

Festiwal Piosenki Patriotycznej łączy pokolenia, dla muzyki nie ma wieku, wykształcenia, stanowisk. Po Seniorach swoich sił spróbowali Nadia Gura i Mikołaj Oszajca z Prywatnej Szkoły w Biłgoraju, którzy podjęli się bardzo trudnego zadania – zinterpretowania piosenki „Dziewczyna z granatem”, która popularność zdobyła głownie dzięki filmowi Czas honoru. Po duecie przyszedł czas na występ chóru z Prywatnej Szkoły Podstawowej z Biłgoraja, który w poprzedniej edycji wyśpiewał sobie II miejsce na turobińskim festiwalu. Dzieci przepięknie zaśpiewały piosenkę „Uwierz Polsko”.

Z wielką przyjemnością powitaliśmy Kresowianki z Żabcza z Przygranicznego Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie. Kierownikiem zespołu, który uczestniczy w Festiwalu od początku jego istnienia jest Pan Wiesław Skiba. Kresowianki zaśpiewały wzruszającą pieśń „Już dopala się ogień biwaku”.

Klub Seniora „Kwiaty Jesieni” z Miejsko – Gminnego Ośrodka kultury we Frampolu wyjątkowo wykonał dwa utwory. Wyjątkowo, bo ze względu na bardzo dużą liczbę zgłoszonych uczestników oraz niesprzyjającą aurę prezentacje skrócono do jednego utworu. Jednak „Kwiaty Jesieni” zastosowały sprytny wybieg, skracając przygotowane przez siebie piosenki, tak by nie przekroczyć 5 minut występu. Klub Seniora z Frampola zaśpiewał „Ojczyzno ma droga” i na ludową nutę „Na nowej górze”.

Do Turobina zawitał też zespół wokalny z Zespołu Szkół w Piotrkowie. Konrad Styliński, Julia Skwarzyńska, Natalia Bartoszek i Filip Waszczyński zaśpiewali wzruszającą i tragiczną w swej wymowie piosenkę traktującą o polskiej młodzieży decydującej się na desperacki krok udziału w powstaniu warszawskim. Słuchając piosenki „Dziś idę walczyć mamo” trudno nie uronić łzy, nie pochylić się nad losem polskiej młodzieży, której przyszło dorastać w czasach wojennej pożogi i nad losem matek żegnających swoje dzieci wyruszające na wojnę.

Po raz pierwszy swój udział w Festiwalu zapowiedzieli Borowiacy z Branwi. Niestety ze względu na stan zdrowia nie mogli uczestniczyć w Festiwalu ale chcąc jednak zaprezentować przygotowany przez siebie utwór wystąpił solista zespołu, który zaśpiewał utwór pt. „Przyszedł nam rozkaz”.

Również po raz pierwszy na tej turobińskiej scenie zaprezentowała się Malinowa Dolina z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Radecznicy. Zespół wykonał przepiękny utwór – obietnicę pt. „Uwierz Polsko”.

Z kolei Andrzejkowe Nutki również reprezentujące Gminne Centrum Kultury i Sportu w Radecznicy sięgnęły po „Ojczyznę” Marka Grechuty, kojarzonego zazwyczaj z innym rodzajem muzyki, ale który w typowy dla siebie sposób zaśpiewał o miłości do ojczyzny, czyli miejsc, które znamy, kochamy, które są dla nas ważne. Dlaczego? Bo nasze, bo polskie.

Gościliśmy także Zaburzanki, zespół wokalny doskonale znany w Turobinie, zwłaszcza że na perkusji gra turobinianin. Zespół powstał w 1987 r., Z potrzeby serca, z umiłowania do rodzimego folkloru muzycznego i z otwartości na ludzi  czyli od ponad 30 lat jest wizytówką gminy Radecznica i całego regionu. W wykonaniu Zaburzanek  usłyszeliśmy utwór „Dwunastu partyzantów”.

Prezentacje w kategorii zespoły i chóry zakończył występ zespołu Die Cantare z Zespołu Szkół w Turobinie, prowadzony przez Pana Andrzeja Snopka. Zespół przepięknie zinterpretował nieco zapomniana już piosenkę „Chłopca mego mi zabrali”.

Przygotowano również zabawy plastyczne dla dzieci, które prowadziła pani Anna Jonasz. Dzieci wykonały flagę Polski metoda stempelkową.

W czasie obrad Jury do występu przygotowywał się gość honorowy Festiwalu, mianowicie zespół wokalno – instrumentalny Zawierucha z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

Po burzliwych obradach Jury wyłoniło zwycięzców tegorocznego Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Turobinie.

SOLIŚCI

I – Aneta Luks

II - Zofia Bielak

III – Karolina Brzozowska

CHÓRY/ZESPOŁY

I – Dzienny Dom Senior + z Tarnawy Dużej

II – Zespół wokalny z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Biłgoraju

III – Malinowa Dolina z Radecznicy

WYRÓŻNIENIA:

Jan Kolano,

Lena Winiarska

Nikola Snopek.

Wręczenia nagród dokonali: Wójt Gminy Andrzej Kozina, Ksiądz Dziekan Krzysztof Adamowski, Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski, który dodatkowo ufundował nagrody zarówno dla zwycięzców, jak i wszystkich uczestników Festiwalu, Komisja Konkursowa oraz Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Mróz.

Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali festiwalowe statuetki za udział oraz okolicznościowe dyplomy. Nagrodzeni zostali także Opiekunowie artystów.

Organizatorami V Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Turobinie byli: Wójt Gminy Turobin, Gminna Biblioteka Publiczna w Turobinie, parafia p.w. św. Dominika i Koło Gospodyń Wiejskich „Pod Olchą” z Olszanki.

Honorowym patronatem wydarzenie objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, patronatem medialnym festiwal objęły: TVP oddział w Lublinie, Radio Lublin, Nowa Gazeta Biłgorajska i Kronika Tygodnia.

            Korzystając z okazji składamy gorące i serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przybyli na V Festiwal Piosenki Patriotycznej, wykonawcom wraz z opiekunami i publiczności, której nie przestraszyła brzydka pogoda, ale też słowa podziękowań kierujemy do wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania festiwalu: Kołu Gospodyń Wiejskich „Pod Olchą” z Olszanki, Stacji Pogotowia Ratunkowego z Biłgoraja, Pani Edycie Służyńskiej, szczepiącej przeciw Covid 19,  pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej, pracownikom Urzędu Gminy w Turobinie, Dyrekcji Zespołu Szkół, Paniom ze stołówki szkolnej, jednostce OSP z Turobina i wszystkim Paniom, w tym w większości mieszkankom Turobina za pyszne ciasta.

IMG_8904
IMG_8906
IMG_8936
IMG_8942
IMG_8950
IMG_8951
IMG_8954
IMG_8965
IMG_8969
IMG_8973
IMG_8977
IMG_8978
IMG_8983
IMG_8987
IMG_8996
IMG_8999
IMG_9002
IMG_9005
IMG_9015
IMG_9008
IMG_9010
IMG_9019
IMG_9028
IMG_8915
IMG_8924
IMG_9031
IMG_9047
IMG_9050
IMG_9054
IMG_9059
IMG_9072
IMG_9081
IMG_9085
IMG_9089
IMG_9097
IMG_9098
IMG_9099
IMG_9102
IMG_9106
IMG_9113
IMG_9119
IMG_9120
IMG_9123
IMG_9126
IMG_9127
IMG_9130
IMG_9132
IMG_9134
IMG_9137