Na pewno takie pytanie zadawali sobie widzowie filmu „Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie?”, którzy wzięli udział w niedzielnym seansie (26.02.2023 r.). Wójt Gminy Turobin Andrzej Kozina i Gminna Biblioteka Publiczna w Turobinie wyszli z inicjatywą i zaprosili mieszkańców do turobińskiego kina.

Tematyka filmu sprawiła, że na zaproszenie odpowiedziało wielu mieszkańców gminy.  Nie dziwi też, że po filmie jeszcze dość długo trwały rozmowy, bo dylemat: jak zachować człowieczeństwo i wiarę w nieludzkich czasach jest zawsze aktualny. Zwłaszcza teraz, gdy tuż za naszą granicą toczy się wojna i giną niewinni ludzie. Pytanie: zemsta czy przebaczenie można potraktować symbolicznie i przenieść na grunt codziennego życia, międzyludzkich kontaktów, dążenia do samorealizacji. Wybór należy do nas.

To był dobry pomysł na niedzielne popołudnie. Mimo, ze nie dysponujemy prawdziwą salą kinową, to według relacji widzów film na dużym ekranie i w tak licznym towarzystwie ogląda się zupełnie inaczej. Stąd wniosek, że takie spotkania należy organizować znacznie częściej.

Korzystając z okazji serdecznie dziękuję Prezesowi OSP w Turobinie Tadeuszowi Swatowskiemu za pomoc w przygotowaniu sali w remizie OSP oraz zapewnienia odpowiedniej temperatury  pomieszczenia podczas projekcji filmu.