Kolejny rok w naszej placówce obfitował w wiele wydarzeń kulturalno – oświatowych, edukacyjnych oraz integracyjnych. Nasi uczestnicy mieli okazję korzystać z wyjazdów do kina, wycieczek krajoznawczych, gdzie wspominali okres swojej młodości aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu. Seniorzy jak co roku z zaangażowaniem uczestniczyli w wielu imprezach kulturalnych występując na scenie i prezentując swoje umiejętności artystyczne.

STYCZEŃ

Nowy rok 2022 Dziennym Domu „Senior+” rozpoczęliśmy wizytą duszpasterską. Spotkanie to było okazją do wspólnej modlitwy, rozmów oraz bliższego poznania.

6 stycznia nasi Seniorzy uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli, gdzie wspólnie ze wszystkimi śpiewali tradycyjne kolędy.

W dniu 18 stycznia, aby oderwać się od codzienności wybraliśmy się z Seniorami do kina na ekranizację komedii pt. „Kogel mogel 4”, niektórzy z uczestników mieli okazję po raz pierwszy w życiu obejrzeć film na dużym ekranie.

W styczniu w Dziennym Domu „Senior+” mieliśmy, okazję gościć wyjątkową osobowość – Pana Mieczysława Tracza – instruktora terapii uzależnień, który nakreślił nam ogólny przebieg choroby alkoholowej. Podczas pogadanki wskazał czynniki powodujące uzależnienie, wyczulił na zachowania jakie powinny zwrócić naszą uwagę, aby nie przeoczyć problemu, wspomniał o konsekwencjach uzależnienia, a także o ewentualnej drodze pomocy osobie chorej. Pan Mieczysław ujął naszych Seniorów zamiłowaniem do muzyki, grając na gitarze oraz śpiewając kilka fantastycznych, życiowych piosenek wprawiła w zadumę, a nawet wzruszył do łez niektórych uczestników.

21 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka, który świętowaliśmy przy słodkim poczęstunku i muzyce. Taniec jest niezwykle ważny dla naszych uczestników poniewać pzytywnie wpływa na ich samopoczucie, redukuje stres pozwala się odprężyć, zrelaksować, pozbyć się negatywnych myśli i dać upust swoim emocjom. A przede wszystkim usprawnia naszych Seniorów zwiększając ich możliwości ruchowe poprawiając kondycję.

W dniu 23 stycznia Seniorzy wystąpili w kościele pw. Św. Izydora w Gródkach śpiewając kolędy podczas Mszy Św., a po Mszy odśpiewali jeszcze kilka kolęd dla zebranych, celebrując okres Bożego Narodzenia.

LUTY

W dniu 10 lutego w ramach kontynuacji projektu pn. „Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu – kierunek zdrowie publiczne” Seniorów odwiedził Pan Marcin Sikora szef kuchni w Artis Hotel & SPA w Zamościu, ktory pokazał jak szybko przygotować zdrowy, pełnowartościowy i smaczny posiłek. Podkreślał jak ważną rolę w diecie osób starszych odgrywają warzywa oraz kasze różnego rodzaju, a także udzielił kilku ważnych wsakówek w jaki spsób dobierać posiłki do potrzb organizmu osób w podeszłym wieku.

Z kolei 18 lutego w ramach tego samego projektu odbyły się zajęcia z Panem Hubertem – fizjoterapeutą, podczas których Seniorzy z zaangażowaniem wykonywali wszystkie ćwiczenia usprawniające ich ciało.

24 lutego w naszym Dziennym Domu „Senior+” w ramach integracji międzypokoleniowej mieliśmy okazję gościć Kapelę Turobińską – bardzo zdolną grupę dzieci i młodzieży, która przygrywała Seniorom podczas imprezy na zakończenie karnawału.

Luty był dla Seniorów i pracowników Dziennego Domu „Senior+” trudnym miesiącem ponieważ został utworzony w nim punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy, jednak mimo tak nietypowej sytuacji kontynuowaliśmy swoją działaność realizując zamierzone zadania. Poprzez tą sytuację nawiązaliśmy nowe znajomości z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy. Zarówno mieszkańcy Gminy Turobin jak i Seniorzy chętnie wspomagali potrzebujących.

MARZEC

W marcu w ramach projektu “Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu – kirunek zdrowie publiczne” zostaliśmy zaproszeni do Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem koło Zamościa, gdzie odbyły się kolejne warsztaty kulinarne prowadzone przez Pana Marcina. Po warsztatach zwiedziliśmy obiekt, w którym zobaczyć można było eksponaty związane z dawnym życiem wsi i pracą rolników. Było to dla Seniorów przywołanie wspomnień z ich młodzieńczych lat.

KWIECIEŃ

Kwiecień był dla Seniorów bardzo pracowity pod względem prac twórczych, ponieważ wszyscy z zaangażowaniem przygotowywali ozdoby wielkanocne na kiermasz: palmy z własnoręcznie przygotowanych kwiatków z krepiny, stroiki, pisanki. Przed przerwą świąteczną zorganizowaliśmy wspólny wielkanocny poczęstunek, na który zaprosiliśmy naszych lokatorów z Ukrainy. Był to piękny, ale wzruszający czas, pełny rozmów i życzliwości.

MAJ

W maju Seniorzy korzystając z pięknej pogody coraz więcej czasu spędzali na świeżym powietrzu, w ramach terapii zajęciowej wykonywali drobne prace w ogrodzie, sadząc kwiaty oraz warzywa na grządce. Uczestniczyli w zajęciach ruchowych korzystając ze sprzętów siłowni plenerowej, znajdującej się na terenie Dziennego Domu “Senir+”. Warto w tym miejscu wspomnieć jak ważną rolę w terapii zajęciowej odgrywa praca w ogrodzie, ponieważ ma ona zbawienny wpływ na samopoczucie człowieka, dlatego też jest tak ważna w pracy z osobami starszymi.

22 maja dwóch Seniorów reprezentowało nasz Dzienny Dom Seniora podczas XIX Wojewódzkiego Festiwalu Gry na Harmonijkach Ustnych, Który odbył się w Modliborzycac. Pan Stanisław Kowalik zagrał na harmonijce ustnej z kolei Pan Czesław Gałka umiejętność gry na liściu. Panowie zostali wyróżnieni dyplomami oraz drobnymi upominkami.

CZERWIEC

3 czerwca korzystając z pięknej pogody został zorganizowany wyjazd do Zagrody Guciów, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum etniczno – przyrodnicze oraz Muzeum PRL w Stodole. Po zwiedzaniu odbyły się warsztaty pieczenia podpłomyków oraz ich degustacja. W porze obiadowej było zorganizowane ognisko. Kolejną atrakcją tego dnia był spływ kajakowy rzeką Wieprz z miejscowości Obrocz do Zalewu Rudka koło Zwierzyńca. Ta około dwu godzinna trasa dostarczyła Seniorom wielu niesamowitych przeżyć oraz pozostawiła cudowne wspomnienia. Dla naszych uczestników była to pierwsza przygoda z kajakiem mimo to wszyscy byli bardzo zadowoleni z atrakcji i mówili, że bardzo chętnie popłyneliby raz jeszcze.

LIPIEC

Na początku lipca odbyła się II Turobińska Gala Folkloru i Discopolo, w której Seniorzy wzięłi udział śpiewając piękne polskie piosenki. Był to nasz pierwszy występ podczas, którego Pan Sławomir Kwiatkowski przygrywał na instrumencie klawiszowym, od tamtej pory wspłpracujemy z Panem Sławkiem, dzięki czemu nasze występy są coraz to ciekawsze i lepiej odbierane.

SIERPIEŃ

W sierpniu Seniorów odwiedzili Panowie policjanci, uświadomili naszch uczestników o sposobach działania przestępców i oszustów, którzy na celu mają osoby starsze. Panowie podczas prelekcji wyczulali Seniorów jakie zachowania powinny wzbudzić ich podejrzenia, jak postępować i gdzie się zgłosić w sytuacji kiedy otrzymają podejrzany telefon.

Sierpień był również miesiącem przygotowań do występu podczas dożynek gminno – parafialnych, gdzie jak co roku Seniorzy mówili wiersze i śpiewali piosenki nawiązując do zakończenia sezonu zbioru plonów przez rolników.

WRZESIEŃ

W dniu 5 września z grupą Seniorów z Dziennego Domu "Senior+" wyruszyliśmy na wycieczkę do Sandomierza, gdzie podróżując pięknymi retro meleksami zwiedzaliśmy zakątki miasta. Pod przewodnictwem Pani Urszuli Puzio i jej załogi odwiedziliśmy miejsca tworzące historie tego pięknego i wyjątkowego miasta. dąc w Sandomierzu nie mogliśmy pominąć wystawy - “Świat Ojca Mateusza”, gdzie mogliśmy wejść do kościoła, znanego dotąd jedynie z ekranu telewizyjnego. Odwiedziliśmy także pokój biskupa, plebanię, posterunek policji, a nawet celę. Wyjątkową atrakcją były naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów, dzięki który mogliśmy poczuć się jakbyśmy byli na planie filmu. Kolejną atrakcją była Zbrojownia Rycerska, gdzie przywitał nas Rycerz, który w humorystyczny sposób opowiedział kilka ciekawostek o Sandomierzu. Po przerwie obiadowej i wolnym czasie, który seniorzy spędzili na spacerowaniu po uroczym rynku miasta, udaliśmy się na krótki rejs statkiem, podczas którego podziwialiśmy miasto z nieco innej perspektywy.

7 września w Muzeum Wsi Lubelskiej odbył się Wojewódzki Dzień Rodzin, na który dostaliśmy zaproszenie i kilku Seniorów reprezentowało Dzienny Dom “Senior+” podczas wydarzenia.

W dniu 9 września odbyły się w naszej placówce konsultacje społeczne połączone z warsztatami kulinarnymi zorganizowane przez Lokalna Grupę Działania “Ziemia Biłgorajska”. Podczas spotkania Seniorzy opowiadali o regionalnych tradycyjnych potrawach.

17 września w Turobinie odbyło się otwarcie kolejnego sezonu Senioriady Zamojskiej, w której Seniorzy wzięli czynny udział, przygotowując stoisko, na którym można było zakupić syropy i soki własnoręcznie wykonane. Seniorki zorganizowały również słodki poczęstunek – domowe ciasto, przygotowane w ramach warsztatów terapii zajęciowej. A część artystyczna przygotowana przez Seniorów spotkała się z owacją na stojąco.

W dniu 18 września odbył się V Festiwal Piosenki Patriotycznej w Turobinie, w którym wzięli udział również Seniorzy z naszego Dziennego Domu Seniora.

26 września odbyło się spotkanie z Panem Feliksem Kuna. Były rozmowy przy kawie, gra w warcaby oraz trochę historii i ciekawostek dotyczących gry w szachy. Pan Feliks pochwalił się swoją twórczością czytając wiersze z wydanych tomików.

W dniu 28 września część Seniorów na czele z Panią kierownik Barbarą Dziurdzy uczestniczyli w V Spotkaniu Seniorów, które, odbyło się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wydarzenie było zorganizowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w ramach zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Osób Starszych oraz siódmej rocznicy działalności Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”. Wydarzenie to było doskonałą okazją do zawarcia nowych znajomości, wymiany doświadczeń, zobaczenia twórczości osób z innych placówek. Można było podziwiać piękne stoiska z rękodziełem, ale również zdolności wokalne, taneczne, a nawet aktorskie osób starszych. Jeden z naszych uczestników otrzymał dyplom jako najstarszy uczestnik wydarzenia.

PAŹDZIERNIK

W niedzielę, 2 października mieliśmy okazję uczestniczyć w finałowym spotkaniu, które odbyło się w ramach projektu pn. "SENIORIADY ZAMOJSKIE 2022", gdzie przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu zebrali się wszyscy zainteresowani wydarzeniem. Bardzo dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć w tym cudownym spotkaniu, które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna przy wsparciu Roztoczańskiego Parku Narodowego, Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Partnera: PZŁ Zarząd Okręgowy w Zamościu. Podczas wydarzenia mieliśmy swoje 5 minut na scenie: występ wokalny i taniec integracyjny – Belgijka, którym wszyscy byli zachwyceni.

W dniach 19-20.10.2022 r. korzystając z pięknej jesienne pogody wybraliśmy się nad Soline. Zwiedzanie zaczęliśmy od rejsu statkiem po Jeziorze Solińskim, gdzie każdy mógł poczuć się kapitanem, siadając za sterem. Podczas podróży statkiem, przewodnik przybliżył nam historie tego wyjątkowego miejsca jakim jest Jezioro Solina. Tego dnia również, po przerwie obiadowej udaliśmy się do Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie, gdzie poznaliśmy historie dawnej ludności bieszczadzkiej i podziwialiśmy ogromny zbiór eksponatów z tamtego regionu. Wieczorem spędziliśmy miło czas przy ognisku, były rozmowy, śmiech i oczywiście to co Nasi Seniorzy lubią najbardziej czyli taniec. Dnia następnego zwiedzaliśmy piękny, bieszczadzki krajobraz z poziomu wagoników Kolejki Leśnej. Na koniec wróciliśmy nad Solinę, gdzie zjedliśmy obiad i udaliśmy się na krótki spacer, aby nacieszyć oko pięknymi widokami.

27 października odbył się turniej warcabowy zorganizowany przez Pana Feliksa Kuna, który był sędzią podczas rozgrywek między naszymi uczestnikami.

LISTOPAD

W listopadzie poza codziennymi zajęciami odbyła się potańcówka ostatkowa, na którą seniorzy w ramach warsztatów kulinarnych przygotowali pyszne potrawy.
GRUDZIEŃ

7 grudnia w ramach integracji ponadpokoleniowej Seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” w Tarnawie Dużej odwiedzili Przedszkole w Turobinie, gdzie wspólnie z przedszkolakami, spędzili czas czytając bajki oraz śpiewając kolędy. Podczas spotkania, Seniorzy wręczyli dzieciom własnoręcznie przygotowane podczas warsztatów terapii zajęciowej drobne upominki.

Dnia 8 grudnia odbył się turniej warcabowy, w którym wzięli udział Seniorzy oraz członkowie samorządu terytorialnego.

18 grudnia podczas Kiermaszu bożonarodzeniowego Seniorzy zaprezentowali swoje wyroby rękodzielnicze, potrawy oraz ozdoby bożonarodzeniowe.

Dzięki temu, że powstał Dzienny Dom „Senior+” Seniorzy z naszej gminy mają możliwość wyjścia z domu, spotkania się z innymi osobami, przez co czują się mniej samotne. Dzięki spotkaniom w placówce nawiązują nowe przyjaźnie, mają możliwość korzystania z warsztatów terapii zajęciowej oraz fizjoterapii co wpływa pozytywnie na ich samopoczucie. Osoby starsze dzięki przynależności do grupy Seniorów mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym. Ponadto placówka jest pewnego rodzaju pomocą dla rodzin osób w podeszłym wieku, ponieważ mają one możliwość podjęcia pracy podczas gdy Senior ma zapewnioną dzienną opiekę w naszej placówce.

Budynek Domu „Senior+” powstał z myślą o osobach starszych, ale aktualnie korzystają z niego wszyscy mieszkańcy Gminy Turobin, gdyż od 2021 roku swoją działalność rozpoczął gabinet fizjoterapii, gdzie można skorzystać z pomocy specjalisty, który przyjmuje na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego – wizyta jest refundowana przez NFZ. Dodatkowo raz w miesiącu przyjmują lekarze specjaliści ortopeda, neurolog, kardiolog i inni, podczas wizyty jest możliwość skorzystania z darmowej konsultacji, zapisy prowadzone są w Urzędzie Gminy Turobin u Pani Małgorzaty Snopek pokój nr 7 w budynku UG. Ponadto od niedawna w soboty o godzinie 16:00 odbywają się tu zajęcia ruchowe prowadzone przez Panią Martę Blachę - profesjonalnego trenera fitness. Zapraszamy wszystkich spragnionych ruchu do udziału w zajęciach. Warto również wspomnieć, że od wiosny bieżącego roku budynek Domu Seniora stanowi punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy. 

Obiekt posiada również ciekawą zewnętrzną strefę sportową, z urządzeń gimnastycznych mogą korzystać Seniorzy, ale również inni mieszkańcy gminy Turobin. Działka, na której znajduje się Dzienny Dom „Senior+” posiada 1,5 ha powierzchnię i przylega bezpośrednio do rzeki Por co stanowi ją bardzo atrakcyjnym miejscem dlatego Seniorzy chętnie chodzą na spacery.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane do odwiedzenia Dziennego Domu „Senior+” w Tarnawie Dużej, wystarczy krótka chwila, aby docenić wszystkie zalety naszej placówki i skorzystać z zajęć ruchowych, tanecznych, manualnych, warsztatów kulinarnych i wielu innych zajęć organizowanych przez wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. A już niebawem zostaną zorganizowane dni otwarte, podczas których będzie można przyjść zobaczyć jak wygląda dzień w placówce.

Zapraszamy do zapisów, od styczna rusza nowy nabór, wystarczy tylko zgłosić się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Turbinie.

Zapraszamy również do śledzenia naszej strony internetowej na facebook tam na bieżąco są publikowane nasze działania.

Kolano Beata