Po dwuletniej przerwie 8 marca 2023 r. Wójt Gminy Turobin i Gminna Biblioteka Publiczna w Turobinie zaprosili wszystkie Panie do uroczystych obchodów tego święta. Spotkanie odbyło się w remizie OSP w Turobinie. Takiej frekwencji chyba nikt się nie spodziewał. Mimo, że sala jest duża zabrakło miejsc siedzących.
Wspólne świętowanie rozpoczęło się powitaniem przybyłych przez Wójta. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski i Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Andrzej Borowiec, ksiądz Mirosław Barański, którzy złożyli Paniom moc serdecznych życzeń.
Koła Gospodyń Wiejskich z: Czernięcina Głównego, Guzówki Kolonii, Olszanki, Tokar i Żabna uzyskało uzyskały dotacje ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Przeciwdziałania przyczynom przestępczości. Koła otrzymały po 4 tys. zł. Promesy wręczył wiceminister Marcin Romanowski.
Zaśpiewano Sto lat a wszystkie Panie obdarowano kwiatami i słodkim upominkiem.
Co prawda świętowanie Dnia Kobiet w Turobinie jest już tradycją ale za każdym razem pojawia się jakiś element nowości. Tak było i w tym roku. Władze gminy reprezentowane przez wójta, zastępcę wójta, radnych i sołtysów zaśpiewało dla Pań znany szlagier Za zdrowie Pań. Spotkało się to z aplauzem publiczności. Występ zakończył wspólny toast.
Zgodnie z tradycją Dzień Kobiet w Turobinie uświetniły występy rodzimych artystów. Takie spotkanie to doskonała okazja do wielopokoleniowej integracji. Na Sali, zarówno wśród występujących, jak i widzów były dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze. Jako pierwsi swój program zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Turobinie. Było wszystko, śpiew, taniec, dowcip a nawet pokaz mody historycznej. Wystąpili uczniowie klas I – III z bardzo ciekawym układem choreograficznym . Przemek Lipski przepięknie poprowadził w walcu swoją koleżankę ze szkoły tańca. Starsi uczniowie śpiewali znane i lubiane piosenki dla kobiet i o kobietach ale wzbogacone o obrazki sceniczne. Widzowie z zachwytem patrzyli na szkolne modelki w pokazie mody historycznej, od czasów plemiennych poprzez kolejne epoki aż po czasy współczesne. Długo niemilknące brawa to największa nagroda dla występujących.
Następnie na scenie pojawili się pensjonariusze Dziennego Domu Senior + w Tarnawie Dużej. W ich wykonaniu usłyszeliśmy wiele znanych utworów muzycznych. Szczególną radość sprawiło to grupie starszej publiczności, która wraz z piosenkami przypomniała sobie lata swojej młodości. Natomiast młodsi mieli okazje poznać utwory, które śpiewali ich dziadkowie i rodzice.
Z kolei szkoła podstawowa w Gródkach przygotowała dwie prezentacje. Aktorami byli tylko chłopcy. W wykonaniu muzycznego duetu usłyszeliśmy piosenkę „Najwięcej witaminy” Andrzeja Rosiewicza a następnie obejrzeliśmy Taniec gentelmanów. Wielką niespodzianką było to, że był to taniec na krzesłach.
Szkoła podstawowa w Czernięcinie również wystąpiła w dwóch odsłonach. Młodsi uczniowie wcielili się w postaci z bajek i zaprezentowali program Brzechwa na wesoło. Natomiast starsze uczennice oraz absolwentki wystąpiły jako Gang kobiet. Dziewczęta jednakowo ubrane w białe koszule, krawaty, kapelusze i ciemne okulary dopełniały scenicznego wizerunku.
Po szkolnych zespołach wystąpiła Kapela Turobińska. Nogi same rwały się do tańca. Wpadające w ucho znane piosenki zachęcały publiczność do podśpiewywania i oklasków.
Blok programów artystycznych zakończył występ Kapeli podwórkowej STAH z Werbkowic. Publiczność była zachwycona ich występem.
Dla uczestników imprezy przygotowano słodki poczęstunek, w tym świąteczny tort.
Uczestnikom bardzo się podobała dekoracja sceny.
Korzystając z okazji serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację uroczystości.