Z inicjatywy Wójta Gminy Turobin Eugeniusza Krukowskiego już po raz drugi zorganizowano tzw. „białą niedzielę”. 26 kwietnia 2015 r. mieszkańcy gminy mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów z I Wojskowego Szpitala klinicznego z Polikliniką w Lublinie. Pacjenci mogli skorzystać z porady chirurgiczno – urologicznej, ginekologicznej, laryngologicznej, neurologicznej, okulistycznej, pulmonologicznej oraz reumatologicznej. Ponadto pacjenci mogli również skorzystać z dodatkowych badań, obejmujących: badanie EKG z opisem, cytologię szyjki macicy, badanie komputerowe wzroku, spirometrię, badanie poziomu cukru we krwi i badanie słuchu. Kolejnym udogodnieniem dla mieszkańców gminy była możliwość uzyskania bezpłatnej porady prawnej.
Wzorem roku ubiegłego klasy szkolne w Zespole Szkolno – Przedszkolnym kolejny raz zamieniono na gabinety lekarskie.
Organizacja „białej niedzieli” jest odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców gminy. Z porad mogli skorzystać wszyscy, ale priorytetem było umożliwienie kontaktu ze specjalistą osobom starszym mającym trudności w uzyskaniu specjalistycznej opieki medycznej. Wynikają one z kilku przyczyn: trudności komunikacyjnych (z racji położenia geograficznego), odległości do większych ośrodków, kosztów ponoszonych przy korzystaniu z gabinetów prywatnych oraz czasu oczekiwania na wizytę, często kilkumiesięczną, co znacznie przedłuża diagnostykę. Wiadomą jest rzeczą jak wielkie znaczenie ma profilaktyka w chorobach przewlekłych. Stąd też czas odgrywa tu znaczną rolę. Im szybciej pacjent uzyska fachową pomoc, tym większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia, skrócenia czasu leczenia i ponoszonych nakładów finansowych.
W sumie z porad lekarzy specjalistów skorzystało 352 mieszkańców gminy Turobin, w tym:
1. okulistów dwóch 68
2. kardiolog 53
3. pulmonolog 33
4. laryngolog 37
5. ginekolog 39
6. neurolog 41
7. chirurg-urolog 31
8. ortopeda 33
9. dermatolog 42
10. reumatolog 28
Z badań skorzystało 346 mieszkańców, w tym:
1. badanie ekg z opisem 53
2. cytologia szyjki macicy 28
3. badanie komputerowe wzroku 68
4. badanie pojemności płuc - spirometria 47
5. badanie poziomu cukru we krwi 128
6. badanie słuchu 22
Z porady prawnej skorzystało 12 osób.
Wynika stąd, że w porównaniu do ubiegłego roku, ze specjalistycznej porady lekarskiej skorzystało o 96 osób więcej.
W przypadku konieczności poszerzenia diagnostyki pacjenci otrzymywali skierowanie do gabinetów specjalistycznych w poliklinice. W sumie na dalsze leczenie skierowano 24 osoby.
Nad organizacją i przebiegiem „białej niedzieli” czuwali pracownicy Urzędu Gminy i Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Turobinie.