6 września 2015 roku odbyło się Międzygminne Święto Dziękczynienia Rolnikom za plony organizowane przez Sanktuarium Św. Antoniego w Radecznicy i Gminę Turobin. Uroczystości Dziękczynienia za Plony zostały włączone w uroczystości związane z otrzymaniem przez Sanktuarium tytułu i godności Bazyliki Mniejszej.

Gminę Turobin reprezentowały władze samorządowe z wójtem Eugeniuszem Krukowskim, zastępcą wójta Józefem Biziorkiem oraz przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Górnym wraz z radnymi i sołtysami. Na uroczystość przybyły jednostki OSP z terenu gminy, grupy wieńcowe z Czernięcina Głównego, Gródek, Guzówki Kolonii i Rokitowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Elizówki, gminny zespół śpiewaczy.

Gmina Turobin zadbała o oprawę liturgii. Mszy Świętej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Kazanie wygłosił ks. bp Marian Rojek biskup zamojsko – lubaczowski.

Przeznaczone na ten dzień I czytanie -fragment Księgi Izajasza odczytał zastępca wójta gminy Turobin Józef Biziorek.

Psalm wykonało muzyczne trio działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Turobinie.

Wezwania podczas modlitwy wiernych odczytali Starostowie Dożynek Gminy Turobin Maria Fidzina i Robert Zielonka oraz przewodnicząca KGW z Rokitowa Sabina Ogorzałek.

W procesji z darami dziewczynki w białych strojach i w wiankach ze zboża złożyły w ofierze kosz kwiatów, nazywanych potocznie liliami św. Antoniego, a rolniczki z Guzówki Kolonii i Zagrobla ofiarowały wodę i wino. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore otrzymał w darze od gminy Turobin obraz autorstwa Henryka Tomaszka, przedstawiający trzy świątynie znajdujące się na roztoczańskim szlaku: kościół parafialny p.w. św. Dominika w Turobinie, kościół p.w. św. Katarzyny w Czernięcinie oraz sanktuarium w Radecznicy. Identyczny obraz przekazano także Bazylice Mniejszej w Radecznicy.

Na prośbę wójta Gminy Turobin Eugeniusza Krukowskiego ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia wieńców, które przyniosły grupy wieńcowe z gminy Turobin, gminy Radecznica, z gminy Frampol, gminy Goraj oraz z gminy Sułów. Aktu poswięcenia dokonano na tle pieśni „Maryjo, śliczna Pani”, w wykonaniu dziewcząt z Turobina.

Po poświęceniu wieńców wójt Gminy Turobin w imieniu wszystkich zebranych podziękował rolnikom za trud pracy, dzięki któremu na naszych stołach nie brakuje chleba.

Delegacja z Gminy Turobin obdarowała nuncjusza oraz biskupów chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów. Nuncjusz przyjął również bukiet polnych i ogrodowych kwiatów.

Po Mszy św. barwny korowód udał się na plac przy Remizie OSP, by wziąć udział w dalszej części uroczystości dożynkowych.

W części artystycznej zaprezentowały się zespoły śpiewacze z Gródek, Czernięcina Głównego i Rokitowa. Na zakończenie wszystkie zespoły z gminy Turobin wykonały Piosenkę „Dopóki w Turobinie”.

Dla uczestników przygotowano poczęstunek – pyszną grochówkę a dla grup wieńcowych i zespołów śpiewaczych także gorące kiełbaski.