W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Turobin przypominam, że 31 sierpnia 2014 r. wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, bez względu na wiek poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym gdzie nie ma chodnika.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych i zimą, kiedy wcześniej zapada zmierzch. Człowiek poruszający się wzdłuż drogi lub przechodzący przez jezdnię jest słabo widoczny dla kierowcy. Piesi i rowerzyści są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Odpowiedzialność nakazuje nam wszystkim pomyśleć o bezpieczeństwie własnym i naszych bliskich. Światła mijania oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów. Jeżeli pieszy jest ubrany na czarno, a rowerzysta porusza się nieoświetlonym jednośladem i nie posiada na sobie żadnych elementów odblaskowych to kierujący pojazdem ma szansę zauważyć ich na około 20-30 metrów przed maską samochodu. To nie daje prowadzącemu pojazd praktycznie żadnych szans na ominięcie przeszkody lub bezpieczne zatrzymanie samochodu. Użycie odblasków, dzięki powstaniu efektu refleksów, zwiększa widoczność pieszego i rowerzysty w przypadku świateł długich nawet z odległości jednego kilometra. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców- wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych użytkowników ruchu drogowego a co za tym idzie bezpieczni.

W poprzednich latach podczas „Kolędowania pod chmurką” rozdawane były bezpłatnie opaski odblaskowe zwiększające widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Przypominając, że odblask może uratować komuś życie ponownie zwracam się z apelem o ich noszenie.

Nie ryzykuj – załóż odblask, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.