10 stycznia 2016 r. trzy zespoły z gminy Turobin wzięły udział w organizowanym przez Stowarzyszenie „Nasz Piast” VI Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie, w Domu Kultury LSM. Trzy zespoły i trzy pokolenia: zespół śpiewaczy Gródczanie, reprezentujący seniorów,  młodzieżowy zespół wokalno – instrumentalny EKEJM z  Czernięcina oraz Iskierki - chór szkolny Zespołu Szkolno Przedszkolnego  z Turobina.

W dwudniowym przeglądzie wzięło udział kilkadziesiąt zespołów prezentujących swój dorobek artystyczny o tematyce bożonarodzeniowej. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać kolęd i pastorałek, obejrzeć przedstawienia teatralne – Herody, podłaźniki, jasełka. Prezentacje oceniali pracownicy naukowi UMCS pod kierownictwem prof. dr hab. Jana Adamowskiego.

Poziom konkursu, jak twierdzili jurorzy był bardzo wysoki i wyłonienie zwycięzców nie było rzeczą łatwą. Tym bardziej cieszy fakt, że EKEJM, pod kierownictwem Edyty Prokopiuk zdobył II nagrodę. Zespół funkcjonuje od 2010 r., biorąc udział w uroczystościach lokalnych i ponadlokalnych, religijnych i świeckich. Zaprezentowany podczas Przeglądu repertuar to perełka polskich kolęd i pastorałek, tak dobranych, by połączyć tradycję z tym, co nowe.

Dziewczęta zaprezentowały polską kolędę klasztorną, pojawiającą się w rękopisach karmelitańskich z XVIII wieku, zatytułowaną „pomaluśku Józefie”. Drugim utworem wykonanym przez EKEJM był „Sen o Trzech Królach”, po czym zabrzmiały dźwięki pastorałki „Stała nam się nowina miła”, pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku. Swój występ dziewczęta zakończyły utworem zatytułowanym „Do Betlejemu”.  Długo niemilknące brawa były dla zespołu najwspanialszą nagrodą od licznie zgromadzonej publiczności.

Pozostałe zespoły z gminy Turobin również zaprezentowały się z jak najlepszej strony. Publiczność z przyjemnością wysłuchała koncertu „Iskierek” oraz zespołu Gródczanie. Fakt, że w Przeglądzie wzięły udział tak zróżnicowane wiekowo grupy dowodzi, że to, co najlepsze i najpiękniejsze w polskiej kulturze ludowej i sakralnej jest przekazywane z pokolenia na pokolenie, pielęgnowane i kultywowane.

Wszystkie uczestniczące w Przeglądzie zespoły zostały uhonorowane Dyplomami uznania.

Dla podkreślenia tradycyjnego charakteru przeglądu uczestniczące w nim zespoły przygotowały tradycyjne potrawy z poszczególnych regionów Polski. Gródczanie również przywieźli ze sobą pyszny „piróg" biłgorajski i ciasta.

IMG_2303
IMG_2280
IMG_2301
IMG_2302
IMG_2304
IMG_2297
IMG_2299
IMG_2300
IMG_2285
IMG_2286
IMG_2287
IMG_2288
IMG_2294
IMG_20160110_104000
IMG_20160110_104017
IMG_20160110_104045