Z dniem 1 stycznia 2016 roku weszły nowe zasady opodatkowania sprzedaży produktów przetworzonych w swoim gospodarstwie rolnym, a także sposobu ich ewidencji. Wprowadziła je ustawa z dnia 9 kwietnia 2015r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw Dz. U z 2015, poz.699. Przepisy umożliwiają sprzedaż przetworzonych produktów w gospodarstwie bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej.
Ustawa wprowadza korzystne opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 2% od przychodów. Opodatkowanie ryczałtem możliwe jest, w przypadku gdy przychody w roku poprzednim nie przekroczyły równowartości 150 tys. euro.
Ryczałt stosuje się tylko do przychodów ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu – produktów przetworzonych. Za produkty roślinne pochodzące z własnej uprawy uważa się również mąkę wytworzoną ze zboża pochodzącą z własnej uprawy.
Jednocześnie ryczałt nie będzie mógł być stosowany do produktów z działów specjalnych produkcji rolnej, jak również do produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.
W celu opodatkowania ryczałtem sprzedaż:
- nie może być wykorzystywana na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej ani na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej,
- musi być prowadzona samodzielnie, bez zatrudniania innych osób na podstawie umów o pracę, mów zleceń, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze,
- musi być ewidencjonowana,
- musi się odbywać wyłącznie:
- w miejscach, w których produkty te zostały wytworzone,
- na targowiskach, przez które rozumie się wszelkie miejsca przeznaczone do prowadzenia handlu, z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w budynkach lu w ich części.
Warunkiem opłacania ryczałtu jest prowadzenie ewidencji sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych. Podatnicy są obowiązani prowadzić odrębnie za każdy rok podatkowy ewidencję sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych zawierającą co najmniej: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku. Dzienne przychody powinny być ewidencjonowane w dniu sprzedaży.