3 września odbyła się V edycja akcji Narodowe Czytanie, do której aktywnie włączyła się gmina Turobin. Organizacją spotkania zajęły się: biblioteka szkolna z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego i Centrum Kultury i Promocji Gminy Turobin. W V edycji akcji wskazaną powieścią był Quo vadis Henryka Sienkiewicza.
W sprzyjających okolicznościach przyrody, w Parku im. Żołnierzy Armii Krajowej spotkali się tegoroczni lektorzy: wójt gminy Turobin Eugeniusz Krukowski, ksiądz proboszcz turobińskiej parafii Władysław Trubicki, nauczyciele, uczniowie z rodzicami. Zarówno wójt gminy jak i ksiądz proboszcz podkreślali jak ważne jest czytanie w życiu człowieka, jak wiele przynosi korzyści, doznań estetycznych. Słowa te są kierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży, które wzrastają w świecie zdominowanym przez media elektroniczne i nierzadko jedynym tekstem, jaki czytają jest tekst sms – a, e maila czy komunikatu na którymś z portali internetowych. Czytanie to kultura słowa, to poznanie, że można zwracać się do rozmówcy bez wulgaryzmów, neologizmów, skrótów. Zanika umiejętność bezpośredniej komunikacji międzyludzkiej, zastąpiona wspomnianymi wyżej komunikatorami elektronicznymi. Nawet rodzice rzadko rozmawiają ze swoimi dziećmi, a jeszcze rzadziej im czytają.
W wielu polskich domach centralne miejsce zajmuje telewizor, w pokoju dziecka czy nastolatka królują media elektroniczne. Półkę na książki, w przypadku młodszych dzieci zajmują zabawki, a w przypadku starszych podręczniki szkolne. Książka? Przeżytek, siedlisko kurzu, zawalidroga. Pociesza jedynie fakt, że coraz głośniej mówi się o potrzebie czytania, że organizowane są różnego rodzaju akcje promujące czytanie. Wszystko to ma na celu podniesienie świadomości rodziców małych dzieci, że to od nich zależy, czy ich dzieci będą czytać, czy bohaterów literackich będą poznawały tylko z filmowych przekazów. Im wcześniej dziecko będzie miało fizyczny kontakt z książką, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie po nią sięgać w przyszłości, a czytanie nie będzie mu się kojarzyło z przykrym, szkolnym obowiązkiem ale z przyjemnością.
Po powitaniu i krótkim wprowadzeniu w ideę Narodowego Czytania uczestnicy spotkania po kolei czytali wybrane przez organizatorów fragmenty powieści – I i II rozdział. Już po pierwszych zdaniach przeczytanych przez księdza dziekana, na tle melodii z filmu Quo vadis przenieśliśmy się do Rzymu rządzonego przez słynącego z okrucieństwa Nerona. Poznaliśmy głównych bohaterów powieści, rzymskich patrycjuszów i wyznawców nowej wówczas religii – chrześcijan. Czytające dzieci, może nie do końca rozumiały tekst, ale dało to punkt wyjścia do rozmowy z nimi o historii chrześcijaństwa i historii w ogóle, o tym jak tamte wydarzenia wpłynęły na losy całego świata. Już sam tytuł utworu budzi refleksję – dokąd idziesz? – jak często sami zadajemy sobie to pytanie w odniesieniu do własnego życia, decyzji, wyborów. To znak, że warto uzmysłowić najmłodszemu pokoleniu zadawanie sobie tego pytania, na które odpowiedź ma służyć określeniu życiowych celów i priorytetów. To pytanie zadawali sobie bohaterowie powieści, którzy jak np. Winicjusz przeszli daleką drogę do poznania tego, co w życiu najważniejsze – miłości i dobra.
Dorośli uczestnicy spotkania wyrazili aprobatę dla akcji „Narodowego czytania” i chęć uczestnictwa w kolejnych latach, wyrażając nadzieję, że z każdym rokiem będzie coraz więcej czytających i słuchaczy.