W niedzielę 18 grudnia 2016 r. wczesnym popołudniem, jeszcze zanim zabłysła na niebie pierwsza gwiazdka, mieszkańcy gminy Turobin zaczęli gromadzić się w Muszli Sportowo Koncertowej w Turobinie, by wziąć udział w gminnej wieczerzy wigilijnej i Kolędowaniu pod chmurką.

Jak nakazuje tradycja wieczerzę wigilijną rozpoczęliśmy od modlitwy i wysłuchania przeczytanego przez Księdza Dziekana Władysława Trubickiego fragmentu Ewangelii odnoszącego się do narodzin Jezusa Chrystusa, po czym chór parafialny z Turobina zaintonował jedną z najpiękniejszych polskich kolęd „Bóg się rodzi”.

Po wspólnym zaśpiewaniu kolędy uczestnicy wieczerzy wzięli w swoje dłonie opłatek – symbol miłości i pojednania i zaczęli składać sobie życzenia świąteczne. Przez kilkanaście minut, na tle melodii kolęd i pastorałek słychać było szeptane ze wzruszeniem słowa świadczące o wzajemnej życzliwości i radości ze spotkania. Czego sobie życzyliśmy? Przede wszystkim zdrowia, pokoju w kraju i spokoju w naszych rodzinach, miłości, zapominania krzywd i wybaczania zła, umiejętności dzielenia się i bezinteresowności.

Przybyłych na spotkanie powitał Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Górny, który w imieniu władz Gminy Turobin złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne oraz podziękował wszystkim  tym, którzy w jakikolwiek sposób wsparli zorganizowanie Gminnej wieczerzy wigilijnej i Kolędowania pod chmurką.

Duchową ucztę zgotowali miejscowi artyści zrzeszeni w chórach, chórkach i kapelach. Jako pierwszy wystąpił chór parafialny z Turobina, który słowami kolędy Bracia patrzcie jeno snuł przed naszymi oczyma wizję gorejącego nieba, znaku nadejścia, że w Betlejem narodził się Zbawiciel. Chór zaśpiewał także kolędę W Dzień Bożego Narodzenia. Po występie chóru parafialnego na scenie pojawił się zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich z Rokitowa, który wykonał dwa utwory, Oj maluśki, maluśki i Mizerna, cicha, stajenka licha. Turobińskie „Iskierki” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Turobinie z wielka werwą zaśpiewały My też Pastuszkowie oraz Kołysankę dla Jezusa i utwór zatytułowany Przychodzimy do stajenki. Szkołę podstawową z Czernięcina reprezentował muzyczny duet. Pierwszy z wykonanych przez dziewczynki utworów to Wigilia, natomiast drugi, to znana kilku pokoleniom świąteczna piosenka Czerwonych Gitar – Jest taki dzień. Tradycyjnie już uczniowie szkoły podstawowej z Gródek zaprezentowali przedstawienie teatralne. W tym roku dzieci wystawiły Dziewczynkę z zapałkami ale w nieco zmienionej wersji. Po występie zespołu z Gródek na scenie pojawili się uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych i Gimnazjum w Turobinie, którzy w atmosferę świąt wprowadzili nas słowami współczesnych utworów świątecznych. Pierwszy z nich jest zatytułowany Znak pokoju, natomiast drugi to Uciekali, uciekali, uciekali. Koncert kolęd zamknął występ działającej w bibliotece Kapeli Turobińskiej. Zespół skupiający trzy pokolenia mieszkańców gminy: dzieci, młodzież i dorosłych miał swój mały recital. Najmłodsi wykonawcy przy akompaniamencie i wsparciu starszych kolegów zaśpiewali znane wszystkim kolędy: Gdy śliczna panna, Przybieżeli do Betlejem oraz te nieco nowsze ale bardzo popularne, zwłaszcza wśród dzieci: Był pastuszek bosy, Hojka czy Skrzypi wóz. Starsi członkowie Kapeli zaśpiewali na ludową nutę Cztery lata zawszem pasoł oraz Najświętsza panienka, Jezusa Narodzonego  Północ już była.

Nasze gminne świętowanie obchodziło swój mały jubileusz – 5 lecie. Z jednej strony to niewiele, bo cóż znaczy 5 lat w porównaniu do jubileuszy związanych z tradycją Kościoła w Polsce, jubileuszami miejscowości, instytucji, ważnych wydarzeń narodowych i lokalnych. Niemniej tak liczne uczestnictwo mieszkańców gminy w spotkaniu dowodzi, że jest ono dla nas czymś wyjątkowym, szczególnym, że na stałe wpisało się w tworzoną przez nas tradycję wigilijnych spotkań. Nie było urodzinowego tortu ale były inne smakołyki – potrawy podane z dodatkiem świątecznej atmosfery, szczyptą świątecznej magii i dużą porcją tradycji. Smakiem i aromatem urzekł barszczyk czerwony z pasztecikami. Równie wysoką ocenę uzyskały kapusta z grochem i pierogi z kapustą i grzybami, a miłośnicy słodyczy zasmakowali w racuchach i kompocie z suszu.

Koncert kolęd i pastorałek tak naprawdę nie skończył się wraz z zakończeniem występu Kapeli Turobińskiej, gdyż swoje umiejętności wokalne i znajomość kolęd i świątecznych piosenek zaczęły prezentować dzieci przybyłe na spotkanie ze Św. Mikołajem. Wizyta obradującego maluchy Mikołaja była ostatnim elementem Gminnej wieczerzy wigilijnej i Kolędowania pod chmurką. Maluchy z wielką niecierpliwością wyglądały przybycia dostojnego gościa. Przekonywały, że były najgrzeczniejszymi dziećmi na świecie i na pewno zasłużyły sobie na podarki. Czy tak rzeczywiście jest? Św. Mikołaj uwierzył. I też otrzymał prezent od maluchów – ich radośnie uśmiechnięte buzie. Jak każdego roku, tak i teraz Św. Mikołaj odwiedził w domach te dzieci, które ze względu na stan zdrowia lub z innych przyczyn losowych nie mogą wziąć udziału w spotkaniu w Turobinie.

Zorganizowaniem Gminnej wieczerzy wigilijnej i Kolędowania pod chmurką zajmują się pracownicy Urzędu Gminy, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we współpracy z Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Turobinie, Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, Kołami Gospodyń Wiejskich oraz przy pomocy osób prywatnych, dla których duże znaczenie ma kultywowanie świątecznych tradycji i zwyczajów oraz integracja społeczna. Gminną wieczerzę wigilijną i Kolędowanie pod chmurką wsparli: Delikatesy Lewiatan, Państwo Woźnicowie z Czernięcina Poduchownego, Gustaw Tomiło i Tomasz Puławski.

Bezpieczeństwa uczestników pilnowali strażacy z jednostek z Czernięcina Głównego, Żurawia i z Turobina.

Gminną wieczerzę wigilijną i Kolędowanie pod chmurką objęły patronatem medialnym: Nowa Gazeta Biłgorajska i Radio Lublin.

_DSC6293
_DSC6295
_DSC6296
_DSC6298
_DSC6305
_DSC6309
_DSC6314
_DSC6316
_DSC6330
_DSC6341
_DSC6354
_DSC6403
_DSC6407
_DSC6413
_DSC6415
_DSC6420
_DSC6438
_DSC6477
_DSC6479
_DSC6488
_DSC6494
_DSC6503
_DSC6511
_DSC6523
_DSC6539
_DSC6550
_DSC6572
_DSC6573
_DSC6579
_DSC6585
_DSC6588
_DSC6597
_DSC6602
_DSC6608
_DSC6637
_DSC6650
_DSC6658
_DSC6675
_DSC6715
_DSC6702
_DSC6666