6 stycznia 2017 r. po raz pierwszy w Turobinie odbył się Orszak Trzech króli, zorganizowany przez Parafię pw. św. Dominika w Turobinie, władze gminy Turobin, Gminną Bibliotekę Publiczną oraz szkoły. Mimo siarczystego mrozu, punktualnie o 10.30 spotkaliśmy się przy remizie OSP, by podjąć symboliczną wędrówkę z Mędrcami do betlejemskiej stajenki.

Zebranych powitali Ksiądz Dziekan Władysław Trubicki i Wójt Gminy Turobin Eugeniusz Krukowski, po czym uczestnicy uroczystości słowami kolędy zadali pytanie „Mędrcy świata, monarchowie,/ Gdzie spiesznie dążycie?” Na balkonie remizy OSP odbyło się spotkanie Mędrców z królem Herodem i został odczytany fragment Ewangelii św. Mateusza z podziałem na role. W postaci Mędrców wcielili się: Paweł Jonasz, Tomasz Kulesza i Henryk Tomaszek a  okrutnika Heroda zagrał Stanisław Górny.

Prowadzony przez Gwiazdę orszak kilkakrotnie zatrzymywał się a w trakcie każdego postoju czytane były rozważania trzech wielkich myślicieli współczesnego świata: św. Jana Pawła II, papieża Benedykta XVI oraz papieża Franciszka. Głośnym echem rozlegały się dźwięki kolęd i pastorałek, nad czym pieczę trzymali Kapela Turobińska, chór parafialny, katecheci, Iskierki ze szkoły podstawowej w Turobinie i Koła Gospodyń Wiejskich. Uczniowie z turobińskich szkół wespół z Gminną Biblioteką Publiczną przygotowali dekoracje.

Każdy z uczestników otrzymał królewską koronę a dla dzieci przygotowane były także kolorowe pelerynki i dzwoneczki.

Na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Narutowicza (przy Banku Spółdzielczym) Orszak powitał Świętą Rodzinę i wraz z Nią udał się do Kościoła parafialnego, by wziąć udział w dalszej części uroczystości.

Nad bezpieczeństwem  Orszaku Trzech Króli czuwali druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Turobinie.

 Orszak Trzech KróliPokaż galerie