14 stycznia 2017 r. rozpoczął się VII Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych w Domu Kultury LSM w Lublinie. Gminę Turobin reprezentowały trzy grupy: amatorski zespół teatralny i Kapela Turobińska z Gminnej Biblioteki Publicznej oraz zespół z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Turobinie.

Pierwszy z wymienionych zespołów zaprezentował Szopkę dla małych dziatek, opartą na tekście z Kantyczki z XIX wieku. Przedstawienie polegało na swoistej korespondencji sztuk polegającej na tym, że na scenie pojawili się aktorzy: prowadzący, Maryja, Józef, Anioły, Pastuszkowie i Śmierć; lalki: Trzej Królowie, Herod, Szatan, Filozof, Strażak i Kominiarz; chór i orkiestra. Oryginalność, interpretacja i wykonanie zaprowadziły zespół na podium – zdobyliśmy III miejsce, spośród kilkudziesięciu zespołów i grup kolędniczych. Poza turobińskim zespołem żaden inny nie przedstawił w taki sposób betlejemskiej historii.

Po występie zespołu teatralnego na scenie pojawiła się Kapela Turobińska. Wielopokoleniowy zespół wokalno – instrumentalny wykonał trzy kolędy: Cztery lata zawszem pasał, Najświętsza Panienka i Jezusa narodzonego. Publiczność żywo reagowała na występ zespołu, „podśpiewując” wraz z wykonawcami.

Kiedy umilkły brawa po występie Kapeli na scenie pojawiły się dzieci ze szkoły podstawowej w Turobinie. W oryginalny sposób zaprezentowały Jasełka, jako przesłanie jedności. Na scenie pojawili się reprezentanci wszystkich kontynentów. Każdy kontynent to jedno ramię betlejemskiej gwiazdy łączącej wszystkie ludy na ziemi, bez względu na kolor skóry i miejsce zamieszkania.

Po raz pierwszy Gminę Turobin reprezentowała tak liczna grupa. Zaprezentowaliśmy trzy różne programy artystyczne, w tym dwie odmienne formy teatralne i wspaniałą aranżację pięknych polskich kolęd. Przygotowania do występu wymagają wiele pracy i zaangażowania od prowadzących, aktorów, muzyków, tworzących dekoracje i rekwizyty. Widzowie zgromadzeni w Domu Kultury LSM docenili nasze starania i nagrodzili nas głośnymi brawami, słowami podziękowań i zachęty do dalszej pracy.

IMG_4082
IMG_4163
IMG_4179
IMG_4168
IMG_4180
IMG_4193
IMG_4000
IMG_4015
IMG_4208
IMG_4022
IMG_4025
IMG_4050
IMG_4029
IMG_4178
IMG_4221
IMG_4098
IMG_4099
IMG_4100
IMG_4103
IMG_4105
IMG_4108