Codziennie w Polsce dochodzi do wielu wypadków drogowych z udziałem pieszych. Do dwóch tragicznych zdarzeń doszło wczoraj wieczorem na drogach województwa lubelskiego. W obu wypadkach zginęli piesi, którzy zostali potrąceni przez kierowców. Ofiary nie posiadały elementów odblaskowych.

Dzień już jest coraz krótszy i szybciej zapada zmrok, jak co roku przypominamy o obowiązku posiadania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym.

Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat karny w wysokości 100 złotych.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Koszty elementu odblaskowego są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania.

OCALMY SOBIE I NASZYM  BLISKIM ZDROWIE I ŻYCIE.