Projekt dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. W tę szczególną rocznicę w całym kraju, w każdym mieście, miasteczku i gminie odbyły się uroczystości patriotyczne w hołdzie dla Niepodległej. W Turobinie rozpoczęły się one uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny, celebrowaną przez księdza Marcina Bogacza, w której wzięli udział wójt gminy Eugeniusz Krukowski, wójt elekt Andrzej Kozina, przewodniczący rady gminy Stanisław Górny, radni powiatowi, radni, sołtysi, jednostki OSP, dyrektorzy szkół gminnych, kierownicy jednostek organizacyjnych, mieszkańcy gminy Turobin.

Wyjątkowy charakter uroczystości podkreślił montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów gimnazjum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych i Gimnazjum w Turobinie. Młodzież dostarczyła zebranym w kościele niezapomnianych wrażeń. Przypomniała długą i krwawą drogę do niepodległości. Występ wzruszał i skłaniał do refleksji, do myśli o tym, czy dziś potrafilibyśmy jak oni „rzucić swój los na stos”.

Doniosłość chwili podkreślały pieśni śpiewane podczas nabożeństwa, towarzyszące pokoleniom walczącym o nasze dziś i jutro. Oni śpiewali „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”, my dzięki ich ofiarności śpiewamy „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”.

Po Mszy Świętej, przemaszerowaliśmy do Parku im. Żołnierzy Armii Krajowej, by wziąć udział w dalszej części uroczystości. Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” i w samo południe odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, po czym nastąpiły przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali: Wójt Gminy Turobin Eugeniusz Krukowski, wójt elekt Andrzej Kozina oraz były przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Albiniak.

Po wystąpieniach delegacje wieńcowe złożyły kwiaty u stóp krzyża.

Zwieńczeniem uroczystości było wspólne śpiewanie pieśni i piosenek z okresu I wojny światowej.

_DSC2231
_DSC2232
_DSC2233
_DSC2235
_DSC2240
_DSC2239
_DSC2249
_DSC2247
_DSC2270
_DSC2243
_DSC2276
_DSC2279
_DSC2284
_DSC2287
_DSC2292
_DSC2294
_DSC2296
_DSC2300