Dzień Kobiet – święto budzące od wielu lat kontrowersje i mające co najmniej tylu zwolenników co przeciwników. Prawdopodobnie wynika to z faktu kojarzenia go z minioną niechlubną epoką. Dawny Dzień Kobiet to obowiązkowy goździk, rajstopy (bez możliwości wyboru koloru a przede wszystkim rozmiaru), przy „dobrych wiatrach” paczuszka kawy lub ścierka kuchenna. I nierzadko podpis poświadczający przyjęcie prezentu. Niemniej, jak bardzo nielubiana była epoka, pozostał sentyment do tego święta, które tak naprawdę nie jest przecież komunistyczne a jedynie zostało „wprzęgnięte” w ideologię. Po kilkuletniej przerwie, na nowo stało się „modne”. I jakby na to nie patrzeć, po prostu ważne. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkanek gminy Turobin rokrocznie  organizowane jest uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet.

W tym roku odbyło się ono nieco wcześniej, bo 5 marca. Data była nieprzypadkowa, jako że akurat tego dnia wypadały tzw. ostatki. Zgodnie z ludową polską tradycją ostatni dzień hucznych zabaw przed okresem Wielkiego Postu.

O tym jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu imprezy świadczy między innymi frekwencja, przekraczająca najśmielsze oczekiwania organizatorów. Tuż przed godziną 18.00 sala gimnastyczna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych i gimnazjum w Turobinie, w której zaplanowano spotkanie była wypełniona po brzegi. Przybyły na nie Panie z najodleglejszych zakątków naszej gminy a także z gmin ościennych. Przygotowana ilość miejsc okazała się niewystarczająca i trzeba było bardzo szybko dostawić dodatkowe krzesła, tak by każdy mógł wygodnie usiąść i obejrzeć przebogaty program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję.

Po powitaniu uczestników spotkania przez wójta gminy Turobin Andrzeja Kozinę i krótkim wprowadzeniu prezentera, głos zabrała doktor Małgorzata Klecha, która przypomniała historię, nie tyle samego Dnia Kobiet ile ruchu sufrażystek, feministek i niezrzeszonych nigdzie światłych, niezależnych kobiet domagających się zrównania praw kobiet z prawami mężczyzn.

Blok artystyczny, porównany do świątecznego tortu rozpoczął się od występu Kapeli Turobińskiej, kierowanej przez Edytę Prokopiuk. Zespół wokalno – instrumentalny zaprezentował znane i lubiane przeboje muzyki z gatunku disco – polo:  Zielone oczy, Wolność i Siedem czerwonych róż. Występ Kapeli turobińskiej zakończył pokaz jive`a (dżajfa) amerykańskiego tańca towarzyskiego z kanonów tańców latynoamerykańskich w wykonaniu Wiktorii Kolano i Pawła Kusaja. Po występie Kapeli długo nie milkły brawa zadowolonej i rozbawionej publiczności.

W czasie, gdy do występu przygotowywał się kolejny zespół,  Pan Wójt i radni gminy Turobin, Ryszard Mróz,  Adam Romański, Damian Fiut, Eugeniusz Snopek i Radosław Tołpa oraz radny powiatowy Marcin Kulig poczęstowali gości tradycyjnym ostatkowym pączkiem.

Po muzycznej, kolejną warstwą artystycznego tortu był kabaret. Skecz Typy tancerzy z repertuaru kabaretu Hrabi zaprezentowali uczniowie ze szkoły podstawowej w Czernięcinie. Gdyby kabaret Hrabi miał okazję obejrzeć swój skecz w tej aranżacji, poczułby się co najmniej zaniepokojony ewentualną konkurencją na rynku kabaretowym, bo wykonanie naszych artystów dorównywało oryginałowi o czym świadczyły gromkie brawa.

Jako że turobińską uroczystość Dnia Kobiet porównano do tortowego przekładańca, po śpiewie, tańcu i kabarecie po raz kolejny przyszła pora na część taneczną. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiły przedszkolaki ze szkoły podstawowej w Gródkach. Dziewczynki ucharakteryzowane na „mocno wiekowe” babcie zaprezentowały widowiskowe taneczne Babuszki – Staruszki. Widownia była zachwycona. Małe tancerki fenomenalnie wcieliły się w rolę. One bawiły i jednocześnie wzruszyły. Po ich występie brawa nie milkły bardzo długo.

Po małych Gródczankach wystąpili nieco starsi Gródczanie z tej samej szkoły. Kabareciarze wyśpiewali skecz Ziuty Szprychowej Zwyczajny kameleon. Talentu kabaretowego można im tylko pozazdrościć.

Podczas uroczystego Dnia Kobiet nie mogło zabraknąć też prawdziwego tortu. Poczęstunkiem zajęli się gospodarze spotkania a w tym czasie do występu przygotowywał się gość specjalny – kabaret Pod Siwym Włosem z Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce. Opiekunem i managerem zespołu jest dyrektor domu kultury Anna Podgórska, zaś kierownikiem zespołu oraz autorką tekstów jest Ewa Zachariasz. Autorski program bawił, śmieszył ale też zmuszał do refleksji nad naszym tu i teraz w kontekście politycznym i społecznym, bo przecież „I śmiech niekiedy może być nauką”.

Czy można sobie wyobrazić Dzień Kobiet bez kwiatka? Nawet najwspanialszy tort artystyczny, nawet najpyszniejsze świąteczne ciasto nie jest w stanie go zastąpić. Na tle głośnego Sto lat Wójt gminy Andrzej Kozina i radni wręczyli kwiaty wszystkim Paniom, również tym najmłodszym.

Blok artystyczny a właściwie ostatnią część artystycznego tortu stanowiły występy uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Turobinie. Ich prezentacja to śpiew, muzyka instrumentalna i taniec. Najmłodsze solistki turobińskich Iskierek zaśpiewały Walczyk szczęśliwych dzieci. Następnie nieco starsze reprezentantki zespołu zaśpiewały piosenkę pt. Drzwi do kariery a po nich mogliśmy usłyszeć utwór Płacze moje serce i na ludową nutę Takiego Janicka. Po raz pierwszy zaprezentował się też zespół instrumentalny Płomyki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. Ostatnią warstwą naszego świątecznego artystycznego tortu była Margerita, zaśpiewana przez Karolinę Woźnica a zatańczona w prawdziwym, energetycznym tempie flamenco przez Natalię Bartnicką i Joannę Skiba. Mimo, że pora była już dość późna publiczność reagowała cudownie: głośno i wesoło wyrażając swój podziw dla młodych artystów.

Serdeczne słowa podziękowania za doznania artystyczne, za czas spędzony w rodzinnej wręcz atmosferze, za dobrą zabawę, relaks i chwile wzruszeń, organizatorzy kierują do dyrekcji szkół, nauczycieli, kierowników i instruktorów zespołów, do muzyków, śpiewaków, aktorów i tancerzy, do wszystkich, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w uroczystości i do wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jej organizacji.

Obraz 033
Obraz 041
Obraz 042
Obraz 053
Obraz 062
Obraz 085