2 czerwca wczesnym popołudniem, przy fantastycznej pogodzie, najmłodsi mieszkańcy gminy Turobin wzięli udział w festynie „Bezpieczny Dzień Dziecka”. Hasło klucz – termin bezpieczny nie jest przypadkowe. Uroczystość miała na celu promocję szeroko pojętego pojęcia bezpieczeństwa. Postawiliśmy na edukację przez zabawę, począwszy od miejsca imprezy, która odbyła się w parku przy remizie OSP w Turobinie, poprzez spotkania z przedstawicielami straży pożarnej, ratownictwa medycznego i funkcjonariuszy Policji. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Turobina zademonstrowała akcję udzielania pomocy rannemu w wypadku samochodowym. Strażacy „krok po kroku” przedstawili obserwatorom - nie tylko dzieciom ale i ich rodzicom i innym uczestnikom – wydobywanie ofiary wypadku z auta, poprzez wycinanie poszczególnych elementów z wraku samochodu. Po uratowaniu ofiary wypadku dzieci uczyły się szybkiego rozwijania węży, mogły przymierzyć strażackie kaski, wsiąść do samochodu bojowego i oczywiście porozmawiać z druhami o ich pracy. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, jak zachować się w sytuacji zagrożenia i do kogo zwrócić się o pomoc. Wielką atrakcją dla najmłodszych była możliwość przejażdżki wozem strażackim, oczywiście w kasku, nieodzownym atrybucie „małego strażaka”.

Po prezentacji OSP do akcji wkroczyli ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego. Już sama karetka budziła wiele emocji ale najbardziej podobała się maluchom nauka sztucznego oddychania na fantomie , którego ratownicy nazwali imieniem Marian. Dzieci z wielkim zapałem podejmowały się udzielania pomocy, liczyły uciśnięcia klatki piersiowej i wdechy. Opowiadały, co zrobiłyby gdyby w ich obecności np. ktoś zasłabł. Z równie wielkim zainteresowaniem „zwiedzały” karetkę pogotowia, gdzie ratownicy z wielka cierpliwością odpowiadali na pytania, wyjaśniali działanie urządzeń znajdujących się w pojeździe.

Nie był to koniec atrakcji, bo obok wozu bojowego straży pożarnej i karetki zaparkowało auto policyjne, którym przybył do Turobina bardzo interesujący gość – policyjny pies tropiący. Dzieci od razu skojarzyły go z postacią serialowego komisarza Aleksa i tak go nazywały. Policjant, podobnie jak strażacy i ratownicy medyczni opowiadał zasłuchanym maluchom o swojej pracy, podkreślając jaką rolę odgrywa „Aleks”. Bardzo długo trwała sesja zdjęciowa, której bohaterem był sympatyczny, spokojny i cierpliwy czworonóg. Dzieciaki z żalem żegnały nowego przyjaciela.

Do ‘Parku Strażackiego”, migając światłami wjechał kolejny radiowóz. Tym razem przybyli funkcjonariusze ruchu drogowego. Dzieci „zasypały” ich gradem pytań dotyczących ich pracy. Mogły przymierzyć policyjną czapkę, zobaczyć jak przebiega pomiar prędkości, sprawdzić jak działają kajdanki, obejrzeć „czarodziejski policyjny notes”, mogły też po prostu posiedzieć w radiowozie. Policjanci tłumaczyli dzieciom jak powinni zachowywać się uczestnicy ruchu drogowego a jakie zachowania są niedozwolone.

Podczas rozmów z dziećmi przypominano im o numerach alarmowych, przytaczano przykłady sytuacji niebezpiecznych, zagrażających ich zdrowiu i życiu, uczono w jaki sposób mają reagować na zagrożenia, jakich zachowań unikać i w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy. To wiedza, która rzeczywiście może uratować czyjeś życie, przekazana była w formie prezentacji, w której dzieci na bieżąco uczestniczyły. Z jednej strony była to dla nich po prostu zabawa, atrakcja na Dzień Dziecka, z drugiej jednak, na pewno zapamiętały to, co najważniejsze.

Oczywiście nie mogło też zabraknąć innych atrakcji. Niesłabnącym powodzeniem cieszyły się zjeżdżalnie, z których dzieci mogły korzystać bezpłatnie. Ponadto czekał też na nie poczęstunek – grillowane kiełbaski i mnóstwo pysznych ciast, wata cukrowa i kompot.

Po raz pierwszy przed turobińską publicznością zaprezentowali się uczniowie Szkoły Muzycznej Maestro, działającej od marca tego roku przy Gminnej Bibliotece Publicznej. Dzieci i młodzież z gminy Turobin uczą się śpiewać i grać na instrumentach. Koncert został nagrodzony głośnymi oklaskami.

W kanon atrakcji muzycznych Bezpiecznego Dnia Dziecka wpisuje się też koncert zespołu Baflo.

Głównymi organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Turobin i Gminna Biblioteka Publiczna. Należy jednak podkreślić nieocenioną pomoc turobińskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, która nie tylko przygotowała opisaną wyżej akcję ratowniczą ale też zajęła się przygotowaniem kiełbasek z grilla, rodziców a zwłaszcza mam, które przygotowały rewelacyjne wypieki a mamy przedszkolaków zajęły się też ich „dystrybucją”. Impreza była w części sponsorowana przez władze gminy oraz Delikatesy Razem Mariusz Bogusz.

Podziękowania kierujemy do wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji uroczystości. Szczególne podziękowania kierujemy do goszczących u nas ratowników medycznych ze stacji Pogotowia Ratunkowego we Frampolu i funkcjonariuszy policji z Komendy Powiatowej w Biłgoraju i Posterunku Policji z Frampola.

Obraz 011
Obraz 013
Obraz 022
Obraz 053
Obraz 063
Obraz 066
Obraz 068
Obraz 071
Obraz 074
Obraz 080
Obraz 087
Obraz 092
Obraz 094
Obraz 098
Obraz 105
Obraz 111
Obraz 112
Obraz 115
Obraz 120
Obraz 121
Obraz 124
Obraz 133
Obraz 143