Jak w dziecięcym wierszyku A lato przyszło pieszo (Przyjście lata, J. Brzechwa) powitaliśmy lato w gminie Turobin. Powitaliśmy je wesoło i hucznie piosenką i tańcem.

W niedzielne popołudnie 30 czerwca 2019 r. na turobińskim stadionie odbył się festyn Powitanie lata. Piękna pogoda a przede wszystkim przebogaty program artystyczny sprawiły, że do późnych godzin nocnych stadion tętnił życiem.

Wystartowaliśmy tuż po godzinie 17.00, kiedy to, po powitaniu Wójta Gminy Andrzeja Koziny, na scenie pojawiła się Kapela Turobińska i wprowadziła uczestników w nastrój radosnej zabawy, wykonując znane i lubiane przeboje muzyki biesiadnej i ludowej.

Po występie Kapeli swoją prezentację miała Szkoła Muzyczna Maestro z Turobina, działająca od kilku miesięcy w Gminnej Bibliotece Publicznej. Świetnie dobrany repertuar i mistrzowskie wykonanie, rewelacyjny popis młodych gitarzystów. Jednym słowem: majstersztyk, czego dowiodły długo niemilknące oklaski.

Następnie na scenie pojawił się zespół instrumentalno – wokalny Pół na pół z Gminnej Biblioteki Publicznej im. Feliksy Poździk w Sułowie. Młodzi wykonawcy przypomnieli ponadczasowe szlagiery muzyki biesiadnej i rozrywkowej.

W turobińskie Powitanie lata, odpowiadając na nasze zaproszenie, włączyła się kapela Kalina – Folk z Gminnego Centrum Kultury w Polichnie. Nie sposób było przejść obojętnie obok sceny. W ucho wpadały wspaniale wykonane znane i lubiane melodie: Winko piję, Miele młyn czy Kalina, zaś wzrok przykuwały piękne, kolorowe stroje.

Pogodny wieczór kojarzy się z gwiazdami, nic więc dziwnego, że właśnie na wieczór zaplanowano występy gwiazd disco – polo.

Jako pierwszy wystąpił NipperBoy. Publiczność, zwłaszcza jej młodsza część zareagowała natychmiast. Młodzież śpiewała wraz z zespołem. Utwory: Najpiękniejsza, Pierogi, Usta śpiewano nie tylko tuż przy scenie ale na całym stadionie. Najbardziej aktywni otrzymywali płyty zespołu. Po koncercie, który ze względu na aplauz publiczności i liczne bisy trwał znacznie dłużej niż planowano, artyści wyszli do swoich fanów, rozdając autografy.

Równie entuzjastycznie powitano kolejną gwiazdę wieczoru – zespół Energy Girls. Piękne dziewczyny muzyką i tańcem „porwały” uczestników festynu do zabawy. Nawiązując do nazwy zespołu, energii nie brakowało piosenkarkom ale też były przez cały czas wspomagane śpiewem, co najmniej kilkuset uczestników. Trudno było nie włączyć się do śpiewania najbardziej znanych utworów: Ciebie chcę całować, Skimno, Dlaczego Cię nie było, czy miłości czas i równie trudno było nie tańczyć, zwłaszcza, że na scenie wyjątkowo skutecznie do tego zachęcano. Po występie, Energy Girls, który tworzą Paulina Banaszek - wokalistka, na co dzień instruktorka tańca, Karolina Żamojtel – gitarzystka, Paulina Kręnt perkusistka i DJ Yogas jeszcze przez długi czas rozdawali autografy zachwyconej publiczności.

Około godziny 22.00 na turobińskiej scenie rozbłysła kolejna gwiazda festynu Powitanie lata – wisienka na torcie, zespół MeGustar. Czerwona sukienka porwała publiczność do śpiewu i do tańca. Rozbawiona młodzież najchętniej bawiłaby się razem z zespołem na scenie. Oj „się działo”, głośno, na wesoło, nogi same rwały się do tańca. Nic dziwnego, bo artyści dodatkowo nagradzali płytami zespołu bawiących się fanów. Nie mogło zabraknąć najbardziej znanych utworów: Za jeden uśmiech, Zwariowałem, Malowane serca czy Baja Bongo. Niełatwo zakończyć występ, kiedy publiczność tak wspaniale się bawi, ale jak wiadomo wszystko co dobre, niekoniecznie szybko, niemniej też musi się skończyć, zwłaszcza że do ostatniego tego wieczoru występu, przygotowywał się zespół Jako Tako.

Koncert zespołu Jako Tako również przyciągnął liczne grono swoich wielbicieli. Perkusistą zespołu jest mieszkaniec Turobina, któremu wszyscy kibicowaliśmy. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami był solowy popis perkusisty i nic dodać, nic ująć, po prostu „dał czadu”. Najbardziej znane utwory zespołu to: Całe miesiące, Moja kochana, Tyle motyle i jeden z najnowszych, Tyłki do góry. Nie mogło też zabraknąć znanych utworów innych artystów disco polo.

Lato w Turobinie zostało powitane muzycznie i „na bogato”. Każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie, mógł pośpiewać, zatańczyć lub po prostu być i wysłuchać koncertów znanych i lubianych artystów.

Organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo uczestników, nad którymi czuwali wespół strażacy z OSP z Turobina z agencją ochrony BAKO oraz wzmożone patrole  Policji.

Najmłodsi mogli pobawić się na zjeżdżalniach i/lub pojeździć samochodzikiem. Również dla nich przygotowano stoiska z zabawkami. Zabezpieczono także zaplecze gastronomiczne. Zatem przygotowano i coś dla ducha i coś dla ciała. Ponadto dorosła część publiczności mogła także uzyskać szczegółowe informacje dotyczące ubezpieczeń od przedstawicieli Towarzystwa ubezpieczeń Wzajemnych TUW.

Organizatorzy festynu – Wójt Gminy Turobin Andrzej Kozina i Gminna Biblioteka Publiczna w Turobinie składają podziękowania wszystkim artystom, którzy swoja obecnością uświetnili Powitania lata oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniach.

 

IMG_7485
IMG_7487
IMG_7490
IMG_7492
IMG_7498
IMG_7499
IMG_7500
IMG_7504
IMG_7506
IMG_7508
IMG_7510
IMG_7511
IMG_7513
IMG_7515
IMG_7518
IMG_7520
IMG_7522
IMG_7525
IMG_7526
IMG_7528
IMG_7531
IMG_7533
IMG_7534
IMG_7537
IMG_7540
IMG_7545
IMG_7546
IMG_7547
IMG_7552
IMG_7553
IMG_7566
IMG_7568
IMG_7572
IMG_7574
IMG_7575
IMG_7576
IMG_7582
IMG_7584
IMG_7585
IMG_7586
IMG_7587
IMG_7588