22 września o godzinie 11.00, tuż po Mszy Świętej rozpoczął się III Festiwal Piosenki Patriotycznej w Turobinie. Tegoroczna edycja zgromadziła 19 wykonawców. Otwarcia festiwalu dokonał Wójt Gminy Turobin Andrzej Kozina, który bardzo serdecznie powitał artystów, zaproszonych gości, w tym zwłaszcza przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich i lokalnych, darczyńców i grono widzów. Do powitania i podziękowań dołączyli się pozostali Organizatorzy: Ksiądz Dziekan Władysław Trubicki oraz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Elżbieta Trumińska, po czym przekazano „dowodzenie” konferansjerom: Izabeli Morawskiej i Adamowi Romańskiemu.

W atmosferę festiwalu i jego ideę „Gdy myślę… Ojczyzna” wprowadziła zebranych Kapela Turobińska, która jako reprezentant Organizatora wystąpiła poza konkursem. Wcześniej uczestnikom Festiwalu, zarówno śpiewającym jak i widzom rozdano tekst piosenki „Dopóki w Turobinie”, którą po występie Kapeli wszyscy wspólnie zaśpiewali, traktując ją jako nasz turobińskie zawołanie, znak rozpoznawczy, swoiste credo wyrażające przywiązanie do naszej małej Ojczyzny: „Choć życie nie jest lekkie, choć czasem trudno żyć,/Nie chcemy stąd uciekać, tu właśnie chcemy być. /Tu nasza ojcowizna, tu jest nasz dom i ród,/Tu nasza mała Ojczyzna i dla niej pracy trud”.

W tym roku decyzją Organizatora wyszczególniono dwie kategorie konkursowe. Pierwszą stanowiły chóry i zespoły, natomiast drugą soliści. W każdej kategorii postanowiono przyznać I, II i III miejsce. Powołano Komisję Konkursową, której zadaniem było wyłonienie laureatów w poszczególnych kategoriach. Przewodniczącym Jury został wybrany instruktor muzyki z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Jerzy Odrzywolski, zastępcą Przewodniczącego została kierowniczka Kapeli Turobińskiej Edyta Prokopiuk, ponadto Jury tworzyły także Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Turobin Zofia Łukasik i nauczycielka, członkini chóru kościelnego Halina Wróblewska.

Zmagania konkursowe rozpoczął występ chórku szkolnego ze Szkoły Podstawowej w Gródkach, przygotowywany przez Panią Zofię Batorską. Dzieci wykonały dwa utwory: Uwięziony ptak i Niepodległa, niepokorna. Kiedy umilkły brawa po występie Gródczan przed publicznością zgromadzoną w Muszli sportowo – koncertowej zaprezentował się Klub Seniora „Kwiaty Jesieni” z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu, który zaśpiewał doskonale wszystkim znane piosenki pochodzące z okresu I wojny światowej Przybyli ułani pod okienko i O mój rozmarynie.

Do konkursowych zmagań przystąpił chór Moderato z Gminnego Ośrodka Kultury w Nieliszu. W jego wykonaniu usłyszeliśmy dwa przepiękne utwory:Cześć polskiej ziemi, i Dziś do Ciebie przyjść nie mogę. Następnie wysłuchaliśmy prezentacji zespołu Od – Nowa Rogale, któremu patronuje Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu. Zespół zaśpiewał Pieśń wolności oraz Uwierz Polsko. Kolejną grupą goszczącą na turobińskiej scenie był zespół Zaburzanki, współpracujący na co dzień z Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radecznicy. Kierownikiem zespołu, będącym jednocześnie perkusistą jest nasz krajan Janusz Kozyra. W wykonaniu Zaburzanek usłyszeliśmy Czerwone maki i Pieśń Konfederatów Barskich. Po nich wystąpiła Kapela Wujka Romana z Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce, która sięgnęła po nieco zapomnianą piosenkę Zmarł biedaczysko. Zespół zaśpiewał też Pierwszą Kadrową. Przyszedł czas na występ rodzimych zespołów z turobińskich szkół. Jako pierwszy zaprezentował się w dwóch odsłonach zespół wokalny z Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół w Turobinie. Duet Martyna Derkacz i Karolina Woźnica zaprezentował utwór Chłopca mego mi zabrali, natomiast cały kilkuosobowy zespół zaśpiewał Uwierz Polsko. Obie prezentacje zostały przygotowane przez nauczyciela muzyki Andrzeja Snopka, który przygotował do występu także Iskierki. Trio wokalne: Ola, Roksana i Piotrek ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Turobinie zaśpiewało Kto ty jesteś? do słów dziecięcego wierszyka Władysława Bełzy z Katechizmu polskiego dziecka. Kategorię konkursową: chóry/zespoły zamykał występ Kresowianek z Żabcza, z Przygranicznego Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie. Zespół wykonał pieśni:Orlątko iJuż dopala się ogień biwaku. 

Pierwszą solistką III Festiwalu Piosenki patriotycznej była Amelia Biziorek ze Szkoły Muzycznej Maestro z Turobina, przygotowana przez Panią Jolantę Kurzyńską. Amelka zaśpiewała piękny, wzruszający utwór pochodzący z okresu powstania warszawskiego pt. Dziś idę walczyć mamo a następnie piosenkę pt. Miasto. Kolejną solistką była Anna Dudka z Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem. Anię przygotował do występu Pan Paweł Policha. W jej wykonaniu usłyszeliśmy piosenkę pt. Ojczyzno ma. Niespodziewanie do udziału w konkursie zgłosił się Pan Stanisław Kowalik z Huty Turobińskiej, który nie zaśpiewał a zagrał na harmonijce ustnej wiązankę pieśni patriotycznych. Z Gminnego Ośrodka Kultury w Nieliszu przybyła do nas Pani Aniela Kapłon, która wykonała dwa utwory: Siwy mundur i Zamojska Rotundo. Gminny Ośrodek Kultury w Wysokiem reprezentowała także Wiktoria Kolano, która zaśpiewała piosenkę Cisza. Modlitwa katyńska. Wiktorię przygotowała do występu Pani Beata Kolano. Publiczność wstała z miejsc, gdy Jakub Olech, uczeń turobińskiego liceum zaintonował hymn Boże coś Polskę. Drugi utwór w wykonaniu Kuby to Modlitwa obozowa.

Z sąsiadującej z gminą Turobin Żółkiewka przybyła do nas Anna Pawłasek uczennica II klasy technikum z Zespołu Szkół w Żółkiewce. Ania pod opieką Pani Aliny Chromczak przygotowała dwa utwory – Arahja autorstwa Kazika Staszewskiego oraz Miejcie nadzieję. Kolejną solistką była Karolina Woźnica przygotowana do występu przez Panią Jolantę Kurzyńską ze Szkoły Muzycznej Maestro. Karolina zaśpiewała Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos oraz w piosenkę Taki kraj. Najmłodszą uczestniczką Festiwalu była Maja Zdun z Bychawy. Dziewczynka wzbudziła zachwyt jeszcze zanim zaczęła śpiewać, bo wystąpiła w ubranku małej sanitariuszki. 6 letnia artystka zaśpiewała Pałacyk Michla. Ostatnim wykonawcą w konkursie był Daniel Zdybel ze Szkoły Podstawowej w Chłaniowie, który jeszcze na chwilę przed występem miał poważny dylemat: zaśpiewać dwie piosenki, czy jedną. Podjął męską decyzję i jak się później okazało słuszną i wykonał dwa utwory Polskie kwiaty i Białe róże. Daniela przygotowała Pani Bożena Kwiatkowska.

Jury nie miało łatwego zadania, bo poziom prezentacji był bardzo wysoki. Niemniej, po burzliwych obradach Komisja wytypowała zwycięzców.

W kategorii: chóry/ zespoły I miejsce wyśpiewała sobie Kapela Wujka Romana z Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce. II miejsce zajęły Kresowianki z Żabcza, z Przygranicznego Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie. Natomiast III miejsce przypadło zespołowi wokalnemu z Liceum ogólnokształcącego z Zespołu Szkół w Turobinie.

W kategorii soliści występ Mai Zdun zachwycił zarówno publiczność jak i Jurorów, nic więc dziwnego, że to ona została zwyciężczynią III Festiwalu piosenki patriotycznej. Miejsce II wyśpiewała sobie Wiktoria Kolano z Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem, zaś ostatnie „medalowe” miejsce zajął Daniel Zdybel ze Szkoły Podstawowej w Chłaniowie.

Ponadto były też wyróżnienia dla turobińskich Iskierek, dla Karoliny Woźnicy (Szkoła Muzyczna Maestro) i Zaburzanek.

Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Łukasz Kalamon, Barbara Kołtun – Sklep odzieżowy, Jolanta Momot – Ginger Bar, Grażyna Wereska – Sklep Grosik, Marianna Tylus – Sklep odzieżowy, Barbara Dziurdzy, Dariusz Wrzyszcz, Mariola Jaworska – Zakład fryzjerski, Małgorzata Kwiecińska – Lech – Firma Bimal, Henryk Pizoń – Sklep Bazarek, Edyta Styk – Apteka Nowa, Sylwester Marczak – Firma Syl – Mar, Piotr Doliński – Firma Budokompleks, Bożena Romańska – Apteka, Mariusz Bogusz – Delikatesy Razem.

Nagrody dla wyróżnionych, piękne publikacje książkowe przekazał Poseł na Sejm RP Lucjan Cichosz. Natomiast kandydat do Sejmu RP Stanisław Misztal postanowił przyznać indywidualne nagrody dla wybranych przez siebie wykonawców.

Wszyscy artyści zostali uhonorowani Dyplomami uznania oraz słodkim upominkiem ufundowanym przez Mariusza Bogusza (Delikatesy Razem z Turobina). Otrzymali także okolicznościowe statuetki. Wręczali je Wójt Gminy Turobin Andrzej Kozina wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Ryszardem Mrozem.

Zadbano także o poczęstunek dla występujących ale też o słodki poczęstunek dla widzów, do którego włączył się Wiceminister Finansów Leszek Skiba, który przybył do nas z pysznym ciastem.

Zwieńczeniem Festiwalu był fenomenalny występ zespołu folklorystycznego Pokolenia z Biłgorajskiego Centrum Kultury. Mogliśmy obejrzeć panoramę polskich tańców regionalnych i barwny pokaz tańców cygańskich. Rozbawiona i zachwycona publiczność bardzo długo nagradzała artystów brawami.

W trakcie Festiwalu trwała akcja oddawania krwi, pod hasłem „Podziel się życiem”. Zbiórka była przeprowadzana w sali gimnastycznej Zespołu Szkół przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Lublina. W sumie krew pobrano od 43 dawców. Ogromnie nas cieszy, że mieszkańcy gminy Turobin a także przybyli na Festiwal goście odczuwają potrzebę niesienia bezinteresownej pomocy i ratowania zdrowia i życia potrzebujących.

Mówiąc o bezinteresownej pomocy należy podkreślić, że co prawda Organizatorami Festiwalu są: Wójt Gminy Turobin, Proboszcz Parafii p w. Św. Dominika i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, to do pomocy włączyli się pracownicy Urzędu Gminy, biblioteki, Dyrekcja Zespołu Szkół, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Turobinie, Panie ze stołówki szkolnej, Panie, które upiekły pyszne ciasta, darczyńcy – fundatorzy nagród, Kapela Turobińska.

III Festiwal Piosenki Patriotycznej w Turobinie honorowym patronatem objęli: Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip. Patronat medialny sprawowali: Lubelski Oddział Telewizji polskiej, Polskie Radio Lublin, Tygodnik Zamojski, Nowa Gazeta Biłgorajska i portale internetowe: bilgorajska.pl, bilgoraj.com.pl.

                                                                                                                         Elżbieta Trumińska

                                                                                                                         Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej

                                                                                                                         w Turobinie

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
22
18 (2)
16
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39