W dniu 24 lutego odwiedziła naszych seniorów w Dziennym Domu „Senior+” Pani Joanna Maciuszek – dietetyk, która omówiła między innymi tematy:

starzenia się organizmu,

najczęściej popełniane błędy żywieniowe,

piramida zdrowego żywienia,

podstawowe zasady zdrowego odżywiania.

Starzenie się organizmu związane jest ze zmianami destrukcyjnymi wszystkich układów i narządów. Konieczne jest zaakceptowanie zmian i prowadzenie takiego trybu życia, który pozwoli na zminimalizowanie ich konsekwencji. Ważne jest, aby się właściwie odżywiać oraz zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu, ponieważ aktywność fizyczna poprawia wydolność organizmu. Równie ważny jest także wysiłek intelektualny, który usprawnia pracę mózgu.

Szybkość starzenia się organizmu jest uwarunkowana wieloma czynnikami między innymi genetyką, klimatem, trybem życia i sposobem odżywiania się.

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby starsze i nie tylko, to źle zbilansowana dieta i brak aktywności fizycznej.

Piramida zdrowego żywienia jest kierowana do osób zdrowych w celu zachowania dobrego stanu zdrowia. Jest to graficzny opis odpowiednich proporcji grup produktów niezbędnych w codziennej diecie. Im wyższe piętro piramidy, tym mniejsza ilość i częstotliwość spożywanych produktów z danej grupy żywności.

Najważniejsze zasady zdrowego żywienia:

Należy spożywać 5 posiłków dziennie w stałych odstępach czasowych.

Do każdego posiłku należy spożywać warzywa.

Do posiłków wybieramy węglowodany złożone (razowe pieczywo, ryż, makaron, kasze, płatki zbożowe).

Ograniczyć spożycie cukru, soli oraz alkoholu.

Unikać potraw smażonych, napoi słodzonych, posiłków typu fast-food, żywności przetworzonej.

Pić dużą ilość wody 1,5 – 2 litrów dziennie.

Pani Joanna omówiła naszym seniorom ważną zasadę 5U + U – Urozmaicenie, Umiarkowanie, Uregulowanie, Uprawianie sportu, Unikanie nadmiaru + Uśmiech.

Po przekazaniu niezbędnych informacji dotyczących zdrowego stylu życia Pani dietetyk odpowiedziała na pytania zadawane przez naszych uczestników.

Dziękujemy Pani Asi za spotkanie, poświęcony czas oraz cenne rady dotyczące żywienia.