W dniu 3 marca w naszej placówce gościliśmy Pana Pawła Albiniaka – sierżanta sztabowego Komendy Powiatowej Policji we Frampolu. Prelekcja miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa Seniorek i Seniorów, wzrost świadomości o sposobach działania przestępców, a także wskazanie skutecznych metod ochrony przed zagrożeniami.

Pana Paweł na spotkaniu m.in. uświadamiał naszych podopiecznych, jak postępować by nie dać się oszukać metodą tak zwaną na „wnuczka” czy „policjanta”. Uczestnicy zostali również poinformowani jak mają postępować i gdzie się zgłosić w sytuacji kiedy otrzymają podejrzany telefon.

Kika wskazówek dla osób starszych, jak postępować, aby nie ulec manipulacji oszusta:

Daj sobie czas do namysłu! Rozmowę z osobą, która podaje się za wnuczka czy inną bliską osobę powinieneś zakończyć komunikatem np.: „Nie mogę podjąć teraz decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”.

Skorzystaj z pomocy bliskich! Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.

Koniecznie powiadom Policję! Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń pod bezpłatny numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach. Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą C i rozwiązać tę sytuację. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet jeśli telefon nie był próbą oszustwa. (źródło: http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl/)

IMG_20200303_103344
IMG_20200303_103347