Święto Konstytucji 3 Maja
Święto Konstytucji 3 Maja
W ubiegły piątek w Turobinie odbyły się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniu udział wzięli Burmistrz Turobina wraz z Zastępcą, Radni Rady Miasta, Kapłani Parafii Św. Dominika w Turobinie, Dyrektorzy Szkół, Kierownik i pracownicy Biblioteki Publicznej, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz mieszkańcy Gminy Turobin.
Uroczystość miała niezwykle podniosły charakter. Obchody rozpoczęły się od zbiórki w parku im. Żołnierzy Armii Krajowej, po czym przy wtórze orkiestry dętej procesją skierowano się do kościoła na Mszę Świętą w intencji ojczyzny. Mszę sprawował oraz kazanie wygłosił ks. Proboszcz Krzysztof Adamowski.
Po Mszy Świętej wszyscy zgromadzili się w Parku im. Żołnierzy Armii Krajowej. Tam miały miejsce główne uroczystości poświęcone Świętu Konstytucji 3 maja.
Na wstępie po odśpiewaniu hymnu państwowego, akt Konstytucji 3 maja odczytał Stanisław Małachowski, który jako postać symboliczna pojawił się w Turobinie po raz pierwszy i jak usłyszano, może stać się tradycją w naszym mieście.
Burmistrz, Rada Miejska oraz Dyrektorzy Szkół z Gminy Turobin złożyli również kwiaty pod krzyżem w ramach upamiętnienia rocznicy podpisania Konstytucji 3 maja.
Następnie zaśpiewano „Rotę” po czym przemówienie wygłosił Burmistrz Turobina Andrzej Kozina. Przybliżył on historię towarzyszącą powstaniu Konstytucji, jak również sytuację polityczną Polski w tamtym okresie. Burmistrz nawiązał do współczesności, a także wypowiedział się w kwestiach miasta oraz tutejszej społeczności.
Burmistrz pamiętał o strażakach i z okazji Dnia Strażaka, złożył życzenia oraz podziękowania za trud pracy i poświęcenie. Przemówienie wygłosił także ks. Krzysztof Adamowski.
Po zakończonych przemówieniach, rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gródkach, przedstawili program, w którym nie zabrakło patriotycznych pieśni oraz wierszy. Wyjątkowym i wzruszającym momentem był występ młodszych dzieci, które zatańczyły z Flagą Polski przy poruszającej muzyce Bartosza Chajdeckiego.
W dalszym ciągu uroczystości odbył się koncert orkiestry dętej, która zaprezentowała kilka znanych utworów.
Wydarzenia takiego rodzaju są nad wyraz istotne. Pamięć i tradycja są fundamentami narodu. Angażując dzieci i młodzież, przekazujemy im ważną wartość, jaką jest patriotyzm, który był w sercach Polaków nawet kiedy Polska zniknęła z mapy światy. To właśnie naszym przodkom zawdzięczamy życie w kraju niepodległym i wolnym z mocno zakorzenionymi tradycjami.
Tekst
Emilia Krukowska